Ciąża oraz wszystkie aspekty z nią związane to niezwykle piękny okres dla obojga rodziców. Współcześnie coraz większa część społeczeństwa uznaje, że dotyczy on zarówno kobiety, jak i mężczyzny, tym samym diametralnie zmieniając ich percepcję świata, społeczeństwa oraz siebie nawzajem. Taki stan rzeczy spowodowany jest faktem, iż pojawienie się na świecie nowego, małego i bezbronnego człowieka, prowadzi do tego, że w przyszłym rodzicu kiełkuje świadomość tego, iż ten nowo narodzony człowiek staje się w pełni zależny od niego.
Co w momencie, kiedy nie wiadomo, kto jest ojcem?
Cały okres ciąży wydaje się być najpiękniejszą przygodą w życiu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy przyszła mama nie jest pewna tego, kto tak faktycznie jest ojcem jej dziecka. Niestety sytuacje tego typu nie należą do rzadkich incydentów. Wówczas skorzystać można z dostępnych na rynku opcji, które umożliwiają ustalenie ojcostwa. Przeprowadzenie tego typu badań jest możliwe zarówno po urodzeniu dziecka, jak i w trakcie samej ciąży.
Ustalenia ojcostwa w trakcie trwania ciąży
Metodą na ustalenie ojcostwa w ciąży, która stosowana jest w Polsce oraz wielu innych krajach świata są testy genetyczne. Dają one możliwość potwierdzenia bądź wykluczenia ojcostwa konkretnego mężczyzny na podstawie zebranego za obopólna zgodą obojga zainteresowanych materiału genetycznego, bądź też w zależności od wybranej metody, również znajdującego się wówczas jeszcze w brzuchu dziecka. Najczęściej próbki pozyskiwane są poprzez pobranie krwi lub śliny, jednak mogą to być również inne wymazy wydzielin ciała, włosy czy fragmenty paznokci.
Kiedy można przeprowadzić badania DNA?
W przypadku badań DNA mających na celu ustalenie ojcostwa w ciąży niezbędny do nich materiał pobierany jest podczas badań prenatalnych w gabinecie ginekologicznym. Przyjmuje się, że tego rodzaju zabiegi powinno się przeprowadzać nie wcześniej niż w 13-16 tygodniu ciąży, a więc po ukończeniu pierwszego trymestru ciąży. Znaleźć można również kliniki, które przeprowadzają ów testy wyłącznie na podstawie próbek krwi matki, wówczas badania można przeprowadzić już w 9 tygodniu.
Ryzyko przeprowadzenia badań
W przypadku testów, do których próbki pobierane są nie tylko od rodziców, ale i również od nienarodzonego dziecka, ryzyko powikłań czy poronienia jest stosunkowo wysokie. Dlatego też wydaje się, że dużo bezpieczniejsze są współcześnie praktykowane badania DNA na podstawie krwi matki, które nie niosą ze sobą żadnego ryzyka dla płodu.
Prawdopodobieństwo potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa
Precyzyjność tego rodzaju testów jest niezwykle wysoka. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że na podstawie zebranych od obojga rodziców i dziecka próbek DNA można stwierdzić wiarygodność pozyskanego wyniku w przypadku potwierdzenia ojcostwa w 99,99%, z kolei w przypadku wykluczenia ojcostwa danego mężczyzny ze 100% pewnością.
Koszt testów DNA
Cena przeprowadzenia takiego testu różni się w zależności od laboratorium, z którego usług zdecydujemy się skorzystać, formy testu oraz faktu czy test jest wykonywany prywatnie czy na polecenie sądu. W przypadku bardziej ryzykownej formy, a więc tej, gdzie próbkę pobiera się od dziecka cena może wahać się od 500 do 2500 zł. Ceny tego samego testu wzrosną, jeśli ich wykonanie zostanie zlecone przez sąd, gdyż wymagają one wówczas bardziej szczegółowych analiz. W przypadku badań z krwi matki, które uwzględnić mogą również inne aspekty, jak na przykład płeć dziecka, koszt badań może wzrosnąć do kilku tysięcy złotych. Cena może się również różnić ze względu na czas, w którym otrzymamy wyniki, gdyż może się on wahać z reguły pomiędzy 4 a 14 dni roboczych.
Najnowsze komentarze