Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej złożonych stawów w naszym ciele. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on każdego dnia. Mówienie, jedzenie, wyrażanie emocji – wszystkie te czynności wymagają intensywnej pracy tego stawu. Co więcej, podczas spożywania posiłków, staw ten jest obciążany na różne sposoby. W rezultacie, u niektórych osób może wystąpić dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ; ang. Temporomandibular Joints – TMJ). Mało kto wie, że skutecznym sposobem w zmaganiach z tą dysfunkcją jest fizjoterapia.
Czym jest dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?
DSSŻ to nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Podstawowymi objawami dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ) są nasilające się bóle szczęki w okolicy uszu podczas jedzenia lub szerokiego otwierania ust. Inne objawy mogą obejmować ograniczenie lub nadmierną ruchomość w SSŻ, trzaski stawowe (patologiczne objawy akustyczne) oraz przeskok głowy żuchwy (zaburzenie ruchomości bez objawów akustycznych). Pacjenci mogą odczuwać także ból mięśniowo-powięziowy oraz bóle głowy.
Rola fizjoterapii w leczeniu TMJ
Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ) jest procesem kompleksowym, który może obejmować różne metody. Do stosowanych terapii należą: zastosowanie szyn odciążających, szyn korygujących, ustawienie zgryzu, kinezyterapia, fizykoterapia, masaż leczniczy, psychoterapia oraz farmakoterapia.
Jedną z metod wykorzystywanych w łagodzeniu objawów i zapobieganiu wtórnym skutkom bruksizmu stawu skroniowo-żuchwowego jest terapia manualna. Wskazaniem do jej zastosowania są zaburzenia czynności ruchowych stawu (hipermobilność, hipomobilność), zaburzenia czynności mięśni oraz bóle głowy i zawroty głowy.
Dowiedz się więcej o terapii manualnej na: https://fizjokinetic.com/metody/terapia-manualna-wg-standardow-ifompt
Proces diagnostyczny obejmuje przeprowadzenie wywiadu, interpretację badań diagnostycznych, badanie czynne i bierne zakresu ruchu żuchwy, badania palpacyjne stawu skroniowo-żuchwowego oraz badanie gry stawowej. Ważne jest również uzyskanie informacji dotyczących dolegliwości występujących w dzieciństwie, takich jak wada zgryzu lub różnego rodzaju wady narządu ruchu. Istotne dla pacjenta są także ćwiczenia terapeutyczne, ale także edukacja w zakresie dolegliwości i sposobów radzenia sobie z bólem.
Korzyści z fizjoterapii w TMJ
Regularna kompleksowa terapia manualna, choć nie tylko, przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę, może skutecznie rozwiązać większość problemów związanych nie tylko z narządami przeżuwania, ale także kręgosłupem szyjnym. Rehabilitacja odgrywa tu istotną rolę.
Korzyści z fizjoterapii w TMJ:
- zmniejsza ból,
- zwiększa ruchomość w stawach,
- poprawia elastyczność mięśni,
- zwalcza bruksizm, czyli zaciskanie zębów w nocy,
- redukuje stres.
Zależy Ci na pozbyciu się bólu i poprawie codziennego komfortu życia? Zajrzyj na https://fizjokinetic.com/metody/terapia-manualna-wg-standardow-ifompt i dowiedz się więcej. W niektórych przypadkach możesz poczuć różnicę już po pierwszej wizycie, ale jest to zawsze kwestia indywidualna.
Jak przygotować się do sesji fizjoterapii dla TMJ?
Podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza ocenę zakresu ruchów żuchwy, obserwuje występowanie trzasków w stawie, ocenia stan języka oraz dokonuje oceny uzębienia. W procesie ustalania prawidłowej diagnozy pomaga również badanie palpacyjne mięśni żucia oraz karku, a także badanie ortopedyczne kręgosłupa i miednicy. Przed konsultacją terapeutyczną przeprowadzany jest wywiad, a także wykonywane są testy kliniczne w celu dokładniejszej oceny.
Podczas terapii fizjoterapeuta nie skupia się wyłącznie na narządzie żucia. Realizowane są zabiegi, które obejmują obszar czaszki, twarzy, miednicy i kręgosłupa. W tym celu stosuje się różnego rodzaju metody jak wspomniana wcześniej terapia manualna, masaż, terapia tkanek miękkich czy kinezyterapia. Kompleksowe podejście do leczenia zapewnia najlepsze rezultaty i pozwala sprawnie uporać się z bólem.
Znaczenie fizjoterapii w leczeniu TMJ
Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Poprzez kompleksowe podejście, fizjoterapeuci pomagają pacjentom zmniejszyć ból, zwiększyć ruchomość stawów, poprawić elastyczność mięśni oraz zwalczać nocne zaciskanie zębów (bruksizm) i redukować stres. Terapia manualna, masaż, terapia tkanek miękkich i kinezyterapia to tylko niektóre z metod stosowanych w procesie rehabilitacji. Jeżeli chcesz pozbyć się bólu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą i przystąpić do działania.
Najnowsze komentarze