Szarfa akrobatyczna, nazywana inaczej chustą, jest wykonana ze specjalnego materiału. Nie każdy materiał nadaje się do tego, aby zrobić z niego szarfę akrobatyczną. Ten, z którego powstają chusty akrobatyczne, posiada specjalne atesty i właściwości, które umożliwiają wykonywanie specjalnych figur oraz są bezpieczne dla osób trenujących. Materiał nie może być zbyt rozciągliwy, nie może się zbyt szybko „rozgrzewać” i koniecznie musi być odporny na zerwanie.
Materiał, z jakiego wykonane są chusty, jest złożony na pół i podwieszony do sufitu, za pomocą ósemki alpinistycznej oraz karabinku. Zapewnia to możliwość utrzymania danego ciężaru. Szarfy akrobatyczne są wykonywane z materiału, który musi wykazywać się konkretnymi funkcjonalnościami. Przede wszystkim musi być on antypoślizgowy. Ważne jest, aby charakteryzował się właściwą grubością, która odpowiada za bezpieczeństwo osoby ćwiczącej oraz komfort jej ćwiczeń. Materiał musi mieścić się w dłoni i być odpowiednio elastyczny. Co to znaczy? Chodzi o to, aby chusta była lekko rozciągliwa podłużnie, co będzie się zmniejszać wraz z czasem użytkowania (warto o tym pamiętać) oraz będzie się rozciągać lekko na szerokość. Przed zakupem zapoznaj się z atestami materiału, aby mieć pewność, że kupujesz niezawodny towar. Ważne jest, aby miał właściwy udźwig, a rekomendowany to taki do 200 kg, czyli dwóch osób, a w obciążeniach dynamicznych do 800 kg. Aby szarfa akrobatyczna służyła nam jak najdłużej trzeba ją przechowywać w suchym miejscu, które posiada temperaturę pokojową. Czyszczenie chusty: wystarczy ją wyprać w 40 stopniach Celsjusza, bez karabinka oraz ósemki. Nie wolno dodawać do prania płynu do płukania oraz zmiękczania tkanin, ponieważ może wpłynąć to na właściwości tkaniny. Przy zakładaniu chusty koniecznie trzeba uważać, aby karabinek nie uszkodził materiału. Warto zwrócić uwagę na to, aby w czasie ćwiczeń nie zaciągnąć materiału wystającymi, ostrymi częściami garderoby, butów, czy biżuterii. Każdy ćwiczący przed przystąpieniem do ćwiczeń powinien zapoznać się ze stanem materiału. Warto obejrzeć, czy nie ma dziur, zaciągnięć i innych widocznych skaz. Może to wpłynąć na komfort ćwiczeń, a co ważne, na bezpieczeństwo osoby ćwiczącej. Uszkodzona szarfa nie nadaje się do odbycia treningu!
Szarfy akrobatyczne z powodzeniem nadają się do różnych treningów aerial. Można ćwiczyć na nich różne treningi i figury oraz aerial jogę. Producenci zazwyczaj mogą wykonać szarfę do ćwiczeń o dowolnej długości. Należy się tylko odpowiednio wcześniej z nimi skonsultować i ustalić szczegóły zamówienia.
Najnowsze komentarze