Trądzik jest schorzeniem o przewlekłym charakterze i może dotyczyć różnych wiekowo grup. Towarzyszy mu nadaktywna produkcja łojotoku, która prowadzi do powstawania zaskórników, a także krost, torbieli i grudek. Trądzik pojawia się zazwyczaj na twarzy, dekolcie i plecach. Bez względu na rodzaj i przyczynę powstawania warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych preparatów leczniczych.
Zatem jakie kosmetyki oraz leki na trądzik będą najskuteczniejsze?
Czego unikać?
- Osoby borykające się z trądzikiem powinny unikać tłustych kremów, które zatykają pory skóry i hamują jej oddychanise. Należy unikać też kosmetyków i preparatów zawierających parafinę i jej pochodne, np. Parrafinum Liquidum, Parrafin Oil, Isoparrafin.
- Kosmetyki do cery trądzikowej nie powinny zawierać wazeliny, np. Petrolatum.
- Skład specyfików przeznaczonych do trądziku musi być wolny od niektórych olei, np. niewskazany jest olej z awokado, olej kokosowy, masło kakaowe.
- Produkty powinny być pozbawione także estrów, alkoholi, środków zapachowych, konserwantów, najczęściej występujących w postaci parabenów, np. Propyl Paraben, Methyl Paraben. Szczególną uwagę należy zwrócić na ukryty w składzie alkohol, który bardzo przesusza skórę. Przy trądziku powoduje jej zaczerwienienie, świąd i zaognienie wyprysków.
Najlepsze preparaty na trądzik, jakie?
Główne zadanie kosmetyków tego typu musi polegać na utrzymywaniu odpowiedniej gospodarki wodno-tłuszczowej w naskórku. Mogą być to preparaty złuszczające, mikrozłuszczające, a także o właściwościach antyoksydacyjnych. Niemniej ważne jest wyrównywanie kolorytu skóry, redukcja przebarwień oraz spłycanie blizn. Zazwyczaj też jeden środek skoncentrowany na leczeniu trądziku nie wystarczy.
Kosmetyki na trądzik. Pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnację cery trądzikowej rozpoczynamy od umycia twarzy wodą. Jeśli jest to wieczorna pielęgnacja, należy najpierw przy pomocy hipoalergicznego płynu micelarnego zmyć makijaż, a następnie opłukać twarz pod bieżącą wodą. Peelingiem przeznaczonym do cery trądzikowej oczyszczamy skórę. Po tej czynności wklepujemy krem przeznaczony do cery trądzikowej. Makijaż do tego typu problemów skórnych musi być jednocześnie mocno kryjący, jak i delikatny. Nie mogą być to również kosmetyki kolorowe słabej jakości. Idealnie jest, kiedy używamy kosmetyków kolorowych dedykowanych cerze alergicznej, wrażliwej i problematycznej. Spłycanie blizn można przeprowadzić w salonie kosmetycznym. Najpopularniejszą metodą jest laser lub peelingi mechaniczne. Niestety, przy bardzo aktywnym i dużym trądziku, peeling mechaniczny nie wchodzi w grę. Laser natomiast daje wysoką skuteczność. Redukuje nie tylko blizny, ale i nowo powstałe krosty.
Leki na trądzik
Bardzo często same kosmetyki nie stanowią skutecznego rozwiązania dla osób borykających się z tym problemem. Rozległy i uporczywy trądzik można leczyć farmakologicznie. W tym celu można udać się na wizytę nie tylko do dermatologa, ale także do alergologa, endokrynologa, ginekologa lub innego specjalisty i zastosować odpowiednie leki na trądzik. Przyczyną powstawania trądziku może być zaburzona gospodarka hormonalna, problemy z tarczyca, ukryta cukrzyca, niesprawny układ immunologiczny i wiele.innych schorzeń. Leki stosowane w zaawansowanej postaci trądziku to: nadtlenek benzoilu, pochodne witaminy A, kwas azelainowy, kwas salicylowy oraz leki hormonalne. W leczeniu trądziku stosuje się także antybiotykoterapię. Może ona być stosowana, jako kremy i maści, a także występować w postaci tabletek doustnych. Rodzaj leczenia zależy od indywidualnego podejścia do każdego przypadku.
Leczenie trądziku bywa męczące i frustrujące. Jednak pozytywne efekty widoczne po kilku tygodniach lub miesiącach, sprawiają, że warto poświęcić trochę więcej czasu, aby móc cieszyć się ładną cerą. Odpowiednie i kompleksowe podejście do tematu oraz szukanie pomocy u lekarzy różnych specjalności, pomoże nam odzyskać atrakcyjny wygląd.
Najnowsze komentarze