Ashwagandha to wschodnia roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach, szczególnie docenianych w medycynie ajurwedyjskiej. Jest polecana osobom, które zmagają się z problemami ze snem oraz tym, którzy żyją w przewlekłym stresie. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz wspomaga regenerację organizmu. Jej właściwości adaptogenne pomagają utrzymać organizm w równowadze. Czym jeszcze charakteryzuje się ashwagandha? Kto powinien ją stosować?
Spis treści:
- Czym jest ashwagandha?
- Ashwagandha a układ nerwowy i psychika człowieka
- Wzmacniające i odmładzające właściwości ashwagandhy
- Wpływ żeń-szenia indyjskiego na układ krwionośny i jego właściwości przeciwzapalne
- Kto powinien stosować ashwagandhę?
- Jak suplementować żeń-szeń indyjski?
- Gdzie można kupić ashwagandhę?
- Przeciwwskazania
Czym jest Ashwagandha?
Ashwagandha to roślina z rodziny psiankowatych, inaczej zwana żeń-szeniem indyjskim lub zimową wiśnią. Spotkamy ją również pod nazwą systematyczną- Witania ospała. W naturze znajdziemy ją w Azji i Afryce oraz w południowej części Europy. Jej właściwości są szeroko wykorzystywane w Ajurwedzie, czyli holistycznej medycynie wschodniej, znanej jako „droga życia”.
Ashwagandha a układ nerwowy i psychika człowieka
Ashwagandha w zachodnim świecie zdobyła uznanie głównie jako suplement eliminujący stres i bezsenność. Żeń- szeń indyjski zaliczany jest adaptogenów, co oznacza, że reguluje ogólne działanie organizmu i pozwala mu dostosować się do warunków panujących na zewnątrz np. zapewniając homeostazę, nawet przy wysokim stężeniu stresu. Za właściwości dostosowawcze odpowiadają gliko witanolidy występujące w korzeniu rośliny.
Ashwagandha jest wykorzystywana u osób cierpiących na lęki i zaburzenia nastroju. Pomaga się także rozluźnić i odprężyć po męczącym dniu, przyspiesza zasypianie.
Wpływ żeń-szenia na ludzki mózg można też zaobserwować w jego możliwościach zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym. Z tego względu często stosuje się go u osób z chorobą Alzheimera lub Parkinsona, zarówno wtedy, kiedy choroba już się rozpoczęła, jak i w jej prewencji.
Wzmacniające i odmładzające właściwości Ashwagandhy
Witanolidy, występujące w części nadziemnej rośliny odpowiadają za jej wpływ na ciało, w tym na płodność. Ashwagandha wzmacnia ruchliwość plemników oraz libido. Jest również znana jako środek odmładzający, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Może także minimalizować objawy menopauzy.
Najczęściej jednak jest stosowana jako wsparcie układu odpornościowego i preparat poprawiający ogólną wydolność organizmu. Z tego względu witania ospała jest popularna wśród osób prowadzących intensywny tryb życia i aktywnie trenujących.
Wpływ żeń-szenia indyjskiego na układ krwionośny i jego właściwości przeciwzapalne
Żeń-szeń indyjski pobudza organizm do produkcji krwinek oraz obniża stężenie „złego cholesterolu”. Przez wysoką zawartość żelaza może być stosowany pomocniczo przy leczeniu anemii.
Równie często Ashwagandha jest stosowana ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Poleca się ją szczególnie osobom cierpiącym na nieswoiste choroby zapalne jelit i stawów. Ashwagandha wykazuje także właściwości przeciwbólowe, zwłaszcza w bólach kręgosłupa.
Kto powinien stosować Ashwagandhę?
Jej właściwości wzmacniające układ immunologiczny sprawiają, że stosować może ją prawie każda dorosła osoba i osiągnie przy tym wymierne korzyści dla organizmu.
Ashwagandha jest znana jako stymulator testosteronu, przez co ułatwia budowanie masy mięśniowej oraz wzmacnia wytrzymałość ciała, dlatego jest chętnie stosowana przez panów trenujących na siłowni. Ashwagandha ułatwia też regenerację po treningu.
Równie często poleca się ją pracownikom umysłowym oraz studentom, ponieważ pozytywnie wpływa również koncentrację i ułatwia zapamiętywanie.
Jak suplementować żeń-szeń indyjski?
Ashwagandha powinna być spożywana po posiłku, ponieważ może podrażniać śluzówkę żołądka. Pierwsze długotrwałe efekty obserwuje się po około ośmiu tygodniach stosowania. Stosowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta i w podanej przez niego dziennej dawce.
W Indiach sproszkowaną ashwagandhę dodaję się do ciepłego mleka. Na zachodzie ten sposób także jest praktykowany, jednak częściej spotyka się ekstrakt z ashwagandhy w wygodnych kapsułkach lub kroplach.
Gdzie można kupić Ashwagandhę?
Ashwagandhę można znaleźć w dobrze zaopatrzonych aptekach oraz sklepach oferujących naturalne medykamenty i suplementy. Najłatwiej jednak o zakup żeń-szenia indyjskiego w zaufanych sklepach online, takich jak: https://www.sklepzycia.pl/ashwagandha-zen-szen-indysjki-witania-ospala.
W Sklepie Życia znajdziesz bogatą ofertę wysokiej jakości suplementów z ashwagandhą w różnej postaci, w tym również herbatkę z suszonej rośliny indyjskiego żeń-szenia, która pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie.
Przeciwwskazania
Ashwagandha może wzmacniać działanie leków stosowanych w cukrzycy i nadciśnieniu, chorobach tarczycy oraz depresji, dlatego przed wprowadzeniem indyjskiego żeń- szenia do diety, najlepiej jest skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Również zapalenie śluzówki żołądka oraz wrzody mogą być przeciwwskazaniem do stosowania ashwagandhy.
Ashwagandha może dawać objawy alergiczne ze strony skóry jak świąd czy przebarwienia. Ciężarne i karmiące kobiety oraz dzieci nie powinny jej stosować.
Najnowsze komentarze