Bandaże elastyczne – rodzaje i zastosowanie
Na dzisiejszym rynku mamy szereg różnych bandaży. Idąc do apteki i prosząc o bandaż musimy odpowiedzieć na pytania, które zasugerują farmaceucie w jakim celu jest nam potrzebny opatrunek. Bandaże zajmują mało miejsca i warto mieć je w każdej apteczce, w domu czy aucie. Pomogą w poważnych urazach, ale i lekkich otarciach.
Czym jest bandaż i w jakim celu się go stosuje?
Bandaż to materiał służący do bandażowania, czyli potrzymania i mocowania opatrunku na ciele. Jest to przede wszystkim gaza, płótno, muślin, dzianina lub tkanino-dzianina. Najpopularniejsze są bandaże w kształcie rolek. Jednym z rodzaju bandaży są bandaże elastyczne, są wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry. Odciążają stawy i mięśnie, a te najbardziej elastyczne mogą być stosowane w leczeniu chorób żylnych. Bandaż bawełniany przepuszcza powietrze i nie powoduje podrażnień. Na rynku mamy bandaże jednorazowe i wielokrotnego użytku, rozmiar dobieramy do indywidualnych potrzeb.
Bandaż elastyczny – zastosowanie w zależności od rodzaju
W aptekach znajdziemy różne rodzaje bandaży elastycznych. Bandaż elastyczny (opaska elastyczna o wysokiej rozciągliwości) jest sprzedawana razem z zapinką do mocowania opatrunków. Ma elastyczne właściwości, służy do usztywniania i unieruchamiania zwichnięć i złamań. Bandaż dziany jest nieelastyczny, przeznaczony do owijania, unieruchomienia i przymocowania opatrunku. Bandaż półelastyczny to opaska dziana, służy do potrzymania opatrunków w miejscach trudnych np. stawach. Bandaż gipsowy służy do szybkiego unieruchomienia złamanej kończyny. Bandaże kohezyjne to opaski elastyczne, które są samoprzylepne.
Opaska gipsowa szybkowiążąca
Jednym z rodzajów bandaży gipsowych jest opaska gipsowa szybkowiążąca. Przeznaczona jest do szybkiego unieruchamiania kończyn, nastawiania złamań na salach operacyjnych lub korekcji zniekształceń. Bardzo często stosowana przy złamaniach u dzieci. Najczęściej biała. Opaski gipsowe są wyrobem jednorazowym. Po założeniu na dane miejsce opaskę moczy się w celu jej związania. Czas wiązania zależy od rodzaju opaski. Jest to na przykład: namakanie 5 sekund (temperatura wody 20-22 stopnie C), czas modelowania do 2 minut, obciążenie po 20 minutach, a pełna wytrzymałość po 24 godzinach.
Właściwości opasek gipsowych szybkowiążących
Opaski gipsowe szybkowiążące zapewniają szybki czas wiązania i wytrzymałość unieruchomienia. Gwarantują trwały i mocny opatrunek dzięki gipsowi i najwyższej jakości gazy. Namakają równomiernie i szybko dzięki rdzeniowi z regularną perforacją. Są ekonomiczne, nie zużywa się ich zbyt dużo. Kupujemy je szczelnie opakowane, należy przechowywać je w suchym pomieszczeniu.
Najnowsze komentarze