Rivanol to płynny roztwór o silnym działaniu antybakteryjnym, który można kupić w aptece bez recepty. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, bezpośrednio na skórę. Stanowi pochodną akrydyny, a jego substancja czynna to mleczan etakrydyny. Jednak, czy ze względu na swoje właściwości, może być stosowany na otwarte rany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Rivanol – co to takiego?
Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, Rivanol to antybakteryjny roztwór w płynie, dostępny w aptekach bez recepty. Specyfik ten stosuje się miejscowo, do oczyszczania i dezynfekcji ran, a także powierzchniowych uszkodzeń skóry. Rivanol na rany szczególnie sprawdza się w przypadku zwalczania paciorkowców, gronkowców i innych bakterii Gram- dodatnich. Preparat w niewielkich ilościach wchłaniany jest przez skórę i błony śluzowe, a kolejno wydalany w niezmienionej postaci przez nerki.
Kiedy używać Rivanol?
Ze względu na właściwości, Rivanol zastosowanie ma szerokie. Używa się go miejscowo i powierzchniowo w przypadku:
- Ropnych zakażeń skóry, błon śluzowych i ran (również tych trudno gojących się),
- W przypadku stanów zapalnych moczowo- płciowych narządów zewnętrznych,
- Zakażeń jamy ustnej,
- Otarciach naskórka,
- Oparzeniach,
- Owrzodzeniach.
Podstawowe zadanie Rivanolu, to odkażanie skóry i błony śluzowej. W wyniku działania preparatu dochodzi do uszkadzania enzymów, a także bezpośredniego hamowania syntezy białek drobnoustrojów na powierzchni skóry oraz penetracji tkanek.
Kiedy Rivanol nie powinien być stosowany?
Pomimo swoich właściwości antybakteryjnych, Rivanolu nie należy stosować na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry. Ponadto, odradza się jego używanie w sytuacjach:
- Gdy dana osoba wykazuje nadwrażliwość na etakrydynę mleczanu i/ lub barwniki akrydynowe,
- Kiedy stosowane są miejscowo inne preparaty lecznicze, szczególnie o działaniu utleniającym, zawierające w swoim składzie substancje o charakterze anionowym, roztwór boranu sodu, kwas salicylowy, chlorek sodu.
Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno stosować Rivanolu doustnie. Bezwzględnie należy unikać kontaktu specyfiku z oczami. Ze względu na właściwości barwiące preparatu, zaleca się unikanie jego kontaktu z pościelą i z odzieżą.
Jak dawkować Rivanol?
Jak zostało już wspomniane w poprzedniej części artykułu, Rivanol przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Żeby osiągnąć optymalny rezultat, należy przemywać nim skórę kilka razy w ciągu dnia. Ponadto, specyfik ten może być wykorzystywane także w postaci okładów na skórę, przymoczek i płukań.
Jeżeli pacjent ma wrażenie, że działanie specyfiku jest zbyt mocne lub zbyt słabe, powinien skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem lub farmaceutą.
Gdzie kupić Rivanol?
Rivanol to ogólnodostępny produkt, który z łatwością można kupić w każdej aptece. Nie wymaga on przedłożenia recepty, co usprawnia wejście w jego posiadanie. Osoby, które preferują dokonywanie zakupów przez Internet, również nie będą miały problemu z jego nabyciem. Specyfik ten oraz wysokiej jakości produkty ziołowe Herbapol Poznań dostępne są m.in. pod adresem herbapol.poznan.pl. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu.
Najnowsze komentarze