Glasjonomery to rodzaj wypełnienia zębowego, powszechnie stosowanego w stomatologii i ortodoncji. Cement glasjonomerowy może być wzbogacony różnymi składnikami, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie. W jakich sytuacjach się sprawdza?
Cement glassjonomerowy składa się przede wszystkim ze szkła fluoro-glinowo-krzemowego i kwasów organicznych. Glasjonomery mają w stomatologii formę kapsułek lub proszku, który należy leży wymieszać z płynem. Po przygotowaniu glasjonomery można zastosować jako plombę do wypełniania ubytków lub jako cement do mocowania mostów i koron. Glasjonomery mają też w składzie jony fluorowe, które działają przeciwpróchniczo. Cementy glasjonomerowe mogą też zawierać specjalne metale i żywicę, dzięki czemu nadają się nie tylko do tworzenia wypełnień, ale też do zastosowania w ortodoncji i protetyce.
Glasjonomery stomatologia – czym się charakteryzują?
Obok wypełnień kompozytowych i amalgamatowych glasjonomery należą do najpopularniejszych materiałów, po które sięgają stomatolodzy. Dzięki swojej plastycznej konsystencji glasjonomery stomatologia pozwalają na uzyskanie estetycznego wypełnienia zęba. Dobrze też łączą się z tkankami zęba i wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki czemu wytrzymują bardzo długo. Są więc popularnym materiałem stosowanym w leczeniu ubytków. Nadają się do leczenia zębów mlecznych, a fakt, że uwalniają fluor, sprawia, że świetnie sprawdzają się też w przypadku leczenia zębów stałych, które dotknęła próchnica. Wśród glasjonomerów wyróżniamy glasjonomery modyfikowane żywicą, metalami czy też glassjonomery hybrydowe, które są połączone z kompozytem.
Kiedy stosuje się wypełnienia glasjonomerowe?
Glasjonomery są powszechnie stosowane w stomatologii. Znajdują zastosowanie zarówno jako trwałe, jak i tymczasowe wypełnienie. Świetnie więc sprawdzają się na zębach mlecznych i stałych. Zabezpieczają miazgę zębową i uszczelniają szczeliny międzyzębowe. Jest to wypełnienie, które dobrze przylega do ścian zęba, tworząc jednolitą strukturę, która jest odporna na uszkodzenia i wnikanie bakterii. W protetyce glasjonomery służą do mocowania koron i mostów, a w ortodoncji do mocowania elementów aparatów ortodontycznych. Cement glasjonomerowy utrzymuje konstrukcję aparatu i uniemożliwia przesuwanie się metalu. Chroni też przed powstawaniem próchnicy w miejscach, gdzie szkliwo styka się z metalem. Minusem glasjonomerów jest ich kruchość, przez co nie sprawdzają się na zębach, które są podatne na duże obciążenia. Glasjonomery są też porowate i podatne na ścieranie.
Najnowsze komentarze