Utrata słuchu ma ogromny wpływ na jakość życia zarówno pod względem zawodowym, jak i w relacjach rodzinnych. Bez niego trudno byłoby zlokalizować lub zidentyfikować konkretny dźwięk, taki jak przykładowo nadjeżdżający samochód. Zadaniem aparatu słuchowego jest wzmocnienie głośności dźwięków trafiających do ucha i z tego powodu kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak działają aparaty słuchowe?
Aparat słuchowy składa się z trzech podstawowych części, a są to: mikrofon, wzmacniacz oraz głośnik (słuchawki). Urządzenie zbiera dźwięki z otoczenia za pomocą mikrofonu, który zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny, a w następnej kolejności wzmacnia dźwięki, redukując ewentualne szumy. Dzięki temu dźwięki zostają prawidłowo wzmocnione w zależności od ubytku słuchu i doprowadzone w pobliże błony bębenkowej.
Sporym plusem jest także fakt, że aparaty słuchowe są niewielkich rozmiarów, więc zapewniają dyskrecję oraz wygodę podczas noszenia ich w małżowinie usznej lub w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają dodatkowo komunikację z telefonami komórkowymi, co znacznie poprawia jakość życia osób niedosłyszących. Sprawdź aparaty słuchowe cena.
Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów słuchowych?
W przypadku rodzajów aparatów słuchowych można wspomnieć o podziale na miejsce ich noszenia oraz sposobie działania, choć również niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje. Mimo wszystko cztery podstawowe typy tych urządzeń to:
- zauszne (BTE) – umieszcza się je za małżowiną uszną, a jej elementy zwykle ukryte są za uchem. Są one polecane przede wszystkim osobom ze znacznym ubytkiem słuchu oraz z węższymi przewodami słuchowymi. Dobrze sprawdzą się także dla dzieci, tym bardziej że można łatwo wymienić w nich wkładki i są łatwe w czyszczeniu.
- douszne (ITE) – są dostosowane indywidualnie do danego pacjenta, choć najczęściej przeznacza się je osobom z niedosłuchem o małym lub średnim stopniu. Dzielą się na dwa osobne rodzaje: aparat głęboko kanałowy oraz aparat całkowicie wewnątrzkanałowy.
- wewnątrzkanałowe (ITC) – przeznaczone dla osób z lekkim albo umiarkowanym niedosłuchem i są częściowo umieszczane w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Mają dłuższą żywotność baterii od reszty, co jest sporym plusem.
- aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie (RIC) oraz z wkładką ze słuchawką w małżowinie usznej (RITE) – są przeznaczone dla osób z lekkim oraz głębokim ubytkiem słuchu, a w dodatku wyróżniają się dobrą jakością dźwięku. Umożliwiają także bezprzewodowe połączenie się z telefonem komórkowym.
Priorytetem w dopasowywaniu odpowiedniego aparatu słuchowego powinno być przede wszystkim skonsultowanie tej kwestii ze specjalistą, który wykona odpowiednie badania i wybierze konkretny rodzaj w zależności od ubytku słuchu. Będzie on kierował się także wymaganiami estetycznymi i potrzebami pacjenta, by zapewnić mu komfort i skutecznie poprawić jakość życia.
Najnowsze komentarze