Wiele osób, które chcą zachować zdrowie, regularnie poddaje się ogólnym badaniom kontrolnym. Korzyści, wynikające z tych badań są nieprzecenione. Rutynowe badania mogą uchronić przed wieloma chorobami i skutecznie poprawić, a także wysłużyć jakość życia.
Skuteczność badań przesiewowych
Badania kontrolne mają na celu wykrycie wszelkich czynników ryzyka i chorób tak wcześnie, jak to możliwe – zanim zaczną powodować problemy. Ogólna kontrola stanu zdrowia maa sens medyczny tylko wtedy, gdy rzeczywiście pomaga poprawić stan zdrowia ludzi, na przykład poprzez lepsze zapobieganie chorobom i ich konsekwencjom. Jednak nie jest to takie proste jak z pozoru się wydaje. Samo wykrycie czynników ryzyka nie wystarczy. Należy również przestrzegać środków zapobiegawczych, takich jak wprowadzanie trwałych zmian w stylu życia lub przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi. Regularne badanie, który każdy powinien wykonać przynajmniej raz w roku to podstawowe badanie krwi. Dzięki niemu, już na wczesnym etapie, można wykryć wiele chorób, które przy wczesnym rozpoczęciu leczenia, nie wpłyną negatywnie na jakość życia pacjenta.
Wszystko o badaniach krwi
Badania krwi są standardową częścią rutynowej i profilaktycznej opieki zdrowotnej. Lekarz często zleca badanie krwi, aby móc ocenić ogólny stan zdrowia. Podczas rutynowych badań lekarz może zlecić jedno z następujących badań:
-
pełna morfologia, która mierzy takie składniki krwi jak: czerwone i białe krwinki, hemoglobinę, płytki krwi, objętość krwinek, hematokryt.
-
testy enzymatyczne krwi, które mogą pomóc lekarzowi zidentyfikować określone problemy zdrowotne, w tym zawał serca.
-
testy krzepnięcia krwi są zlecane wtedy, kiedy lekarz podejrzewa, że pacjent może mieć zaburzenia krzepnięcia krwi.
Kto powinien regularnie wykonywać rutynowe badania krwi?
Należy porozmawiać z lekarzem o tym, jakich rutynowych badań się potrzebuje. Lekarz może zlecić badanie krwi tylko wtedy, gdy ma obawy co do innych schorzeń lub może zażądać corocznego badania w ramach planu profilaktyki zdrowotnej. Osoby przyjmujące niektóre leki rozrzedzające krew mogą wymagać regularnych badań krwi. Lekarz może doradzić im częstotliwość wykonywania badań w oparciu o czynniki ryzyka i indywidualne potrzeby.
Badania krwi nie należy się obawiać, jest ono proste, praktycznie bezbolesne i trawa zaledwie kilka sekund, natomiast wartość jaka może z niego płynąc jest ogromna. Wiele chorób nie daje o sobie znać, ale wyniki, np. morfologii mogą ujawnić najwcześniejsze symptomy.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem badaniakrwi.pl
Najnowsze komentarze