Decyzja o posiadaniu dziecka jest jednym z najpoważniejszych wyborów jakich możemy dokonać w naszym życiu. Zwykle priorytetem oczekujących rodziców jest zdrowie nienarodzonej pociechy. Często możemy usłyszeć sformułowanie, że płeć nie jest istotna, najważniejsze aby dziecko było zdrowe. Jednak wiele osób po cichu ma nadzieję, że będzie to dziecko konkretnej płci. Dla niektórych rodziców planowanie płci dziecka jest istotne ze względu na występujące w rodzinie choroby genetyczne, charakterystyczne dla określonej płci.
Czy możliwe jest jednak skuteczne zaplanowanie płci dziecka? Istnieje wiele potencjalnych metod wyboru płci. Zaliczamy do nich zaawansowane formy zapłodnienia in-vitro, mądrości ludowe, czy techniki domowe opierające się na czasie stosunku.
Czy metody wyboru płci dziecka są skuteczne?
Z medycznego punktu widzenia jedynym sposobem na stuprocentową pewność w tej kwestii jest identyfikacja zarodków męskich i żeńskich. Technicznie selekcja płci jest możliwa, dzięki postępom w leczeniu niepłodności. Jednakże opcja ta nie jest szeroko dostępna oraz na pewno nie jest tania. Wiąże się także z inwazyjnymi zabiegami i koniecznością przyjmowania leków o potencjalnych skutkach ubocznych.
Inne sposoby na kontrolę płci dziecka nie mają jednoznacznego potwierdzenia swojej skuteczności w badaniach naukowych. Zazwyczaj ich skuteczność w środowiskach naukowych jest określana jako 50 %.
Domowe sposoby selekcji płci
Jedną z najbardziej znanych metody wyboru płci dziecka jest opisana w latach 60-tych ubiegłego wieku metoda Schettles’a. Opiera się ona na zaplanowaniu stosunku płciowego w określonych dniach cyklu, z wykorzystaniem pozycji seksualnych wpływających na głębokość penetracji. Metoda Schettles’a zakłada, że plemniki z chromosomem Y (warunkujące płeć męską) poruszają się szybciej, ale ich żywotność jest mniejsza, niż plemników z chromosomami X (warunkujących płeć żeńską).
Jeżeli chcemy aby dziecko było płci męskiej, stosunek powinien mieć miejsce jak najbliżej owulacji w pozycjach zapewniających głęboką penetrację, tak aby wytrysk miał miejsce jak najbliżej szyjki macicy. Zwiększeniem szansy na dziewczynkę, będzie natomiast współżycie na dwa do czterech dni przed owulacją, w pozycjach z płytszą penetracją.
Inną powszechną metoda selekcji płci jest teoria Elizabeth Whelan, bezpośrednio sprzeczna z metodą Schettles’a. Metoda ta zakłada, że procesy biochemiczne w ciele kobiety, które mogą wpłynąć na skuteczne zapłodnienie z udziałem męskich plemników, zachodzą wcześniej w cyklu menstruacyjnym. Tak więc, jeżeli chcemy chłopca, stosunek powinien odbyć się od czterech do sześciu dni przed owulacją.
Wpływ diety na płeć dziecka
Istnieją teorie, według których odpowiednia dieta może wpłynąć na poczęcie pożądanej przez nas płci. Według profesora Jasepha Stolkowski specjalną dietę trzeba rozpocząć przynajmniej na pół roku przed poczęciem.
Aby zwiększyć szanse na posiadanie dziewczynki, kobieta powinna spożywać produkty bogate w wapń i magnez np. mleko i przetwory mleczne oraz soję, figi, ryby i warzywa liściaste. Przyszła mama powinna także unikać słonych potraw. Poczęciu chłopca sprzyja natomiast dieta bogata w sód i potas. Składniki te zawarte są m.in. w owocach cytrusowych, bananach, pomidorach, czy pietruszce.
Chiński kalendarz płci
Kalendarz ten wskazuje na powiązanie płci dziecka z wiekiem matki oraz konkretnym miesiącem poczęcia. Jest on elementem tradycji, i można go prędzej zakwalifikować jako zabawę we wróżenie, niż jako wiarygodną metodę wyboru płci dziecka. Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką chińskiego kalendarza płci, interesujące informacje możecie znaleźć w dedykowanym mu artykule na stronie: dzidzius.pl.
Najnowsze komentarze