Oczy to „zwierciadło duszy”. W przypadku wielu osób oczy to ich ogromny atut. Tymczasem z wiekiem lub w wyniku choroby mogą pojawić się opadające powieki. Opadające powieki są zwykle problemem osób po 40. roku życia. Jednak opadająca powieka może się pojawić nawet u bardzo młodych osób. Za opadanie powiek winny jest brak kolagenu i elastyny, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek. Tym samym mięśnie unoszące powieki stają się słabsze i wiotczeją.
Czy istnieją domowe sposoby na opadające powieki?
Problem z opadającymi powiekami może być tak duży, że utrudni codzienne funkcjonowanie czy pogorszy samopoczucie. Dodatkowo opadająca powieka to także problem estetyczny, gdyż oczy wyglądają na mniejsze, a twarz przybiera smutny wygląd. Pierwszym sposobem walki z opadającą powieka powinny być domowe sposoby jak odpowiednie ćwiczenia, których przykłady można znaleźć w internecie. Ćwiczenia wykonywane regularnie powinny poprawić jędrność skóry twarzy. Do innych domowych sposobów na opadającą powiekę zalicza się:
- masaże ujędrniające skórę na powiekach,
- stosowanie kremów wzmacniających,
- nakładanie makijażu korygującego.
Do dziś popularna jest metoda naszych babć, która polega na stosowaniu maseczki na powieki z białek kurzych jaj. Dopiero gdy domowe sposoby nie przyniosą zadowalających rezultatów warto rozważyć zastosowanie najnowszych technologii. Współcześnie do dyspozycji osób borykających się z problemem opadającej powieki są takie zabiegi jak:
- zabieg plastyki powiek, czyli lifting – blefaroplastyka, plazma;
- zabiegi ujędrniające okolice oczu,
- terapia medycznym dwutlenkiem węgla,
- zastosowanie wiązki energii ultradźwiękowej.
Jakie domowe sposoby pomogą przy kłopocie z opadającą powieką?
Chcąc zapobiec opadającej powiece warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy oraz o dietę, która opóźni proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Do starzenia się skóry przyczynia się także promieniowanie słoneczne, więc warto unikać ekspozycji twarzy w pełnym słońcu. W ramach profilaktyki opadającej powieki należy wykonywać systematyczne ćwiczenia tych rejonów takie jak:
- szerokie otwieranie oczu na czas kilkunastu sekund bez jednoczesnego marszczenia czoła;
- naciąganie skóry nad zewnętrznym kącikiem oka (trzeba wykonywać kilkanaście razy) do momentu, w którym oczy wyglądają jak skośne.
Z kolei kurze białka można stosować bez ograniczeń, wielokrotnie. Wystarczy nałożyć białko na powieki i poczekać aż zaschnie i poczekać jeszcze 10 minut, po czym można je zmyć. Do stosowania polecany jest również rumianek, który najpierw zaparzamy jak herbatę, a następnie saszetkę z rumiankiem schładzamy w lodówce i nakładamy na powieki na około 20 minut. Dopiero, gdy domowe sposoby nie wystarczają należy rozważyć ofertę medycyny estetycznej, o ile opadająca powieka to nie problem zdrowotny.
Najnowsze komentarze