Wybierając swoje drogi życiowe zastanawiamy się, kim będziemy za parę lat. Podkładamy siebie w różnych rolach, środowiskach, grupach czy miejscach. Niestety, w życiu nie wszystko da się przewidzieć, jednak można mieć istotny wpływ na to, w jakim miejscu będziemy za dekadę czy dwie. Wystarczy dobrze wybrać w momencie, gdy takowy wybór stoi przed nami. Ważącym na naszym losie jest moment, gdy zastanawiamy się nad wyborem ścieżki edukacji- studia, a może szkoła policealna albo w ogóle może by nie iść na studia, a do pracy? Pytań w głowie rodzi się wiele, dlatego warto mieć dużo wiedzy na temat, w jakim kierunku się udać, by połączyć przyjemne z pożytecznym- rozwijać się w dziedzinie swojej pasji.

 

W zależności od tego, co nas interesuje, pytanie: czy warto? będzie miało inny wydźwięk- dla studiujących kierunki techniczne, te z grupy humanistycznych będą strasznie nudne i odwrotnie. Dzisiaj chciałabym pokazać plusy studiowania fizjoterapii, która jest kierunkiem łączącym naturę techniczna, jak i humanistyczna. Wszystko to przez holistyczne podejście do pacjenta, kiedy to szukając odpowiedzi na dany problem terapeutyczny należy czerpać przede wszystkim z medycyny, lecz również z innych dziedzin nauki, jak: psychologia, socjologia, terapia zajęciowa czy pielęgniarstwo. Kto by pomyślał, ze bolący kark swoje główne przyczyny bólu bierze od nerwowej sytuacji w pracy, stresujących egzaminów czy chronicznego strachu przed funkcjonowaniem. Praca z psychologiem oraz odpowiednio dobrana terapia manualna może uczynić cuda- oczywiście tylko te medyczne, bez ingerencji człowieka samo nic nie znika.

Jakimi cechami charakteru powinien cechować się dobry fizjoterapeuta?

To pytanie z rangi najtrudniejszych do określenia, ponieważ sektor fizjoterapii jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie swoje miejsce- zarówno ekstrawertyk jak i introwertyk. Aczkolwiek, jest jedna cecha, która musi występować w obu tych przypadkach- empatia oraz sympatia do ludzi. Nie chodzi tutaj o nadmierną miłość i wazeliniarskie podejście do każdego człowieka- wszystko w swoich granicach. Chcąc nie chcąc, każda terapia zaczyna się od rozmowy. Wywiad chorobowy i środowiskowy jest ważnym elementem do postawienia diagnozy oraz późniejszej prognozy. Nie wiem, czy jest inny zawód, który ma tak bliski kontakt z drugim człowiekiem. Bliski i zarazem częsty, ponieważ niektóre terapie są prowadzone w seriach po 10 sesji, w których można naprawdę się zaprzyjaźnić z naszym pacjentem. Dlatego ważne jest, by ludzi lubić- unikniemy tym samym frustracji związanej z kontaktami międzyludzkimi.

Ważna jest również umiejętność szybkiej analizy przypadku, związków przyczynowo-skutkowych, ponieważ można w ten sposób szybko znaleźć rozwiązanie problemu, z jakim przychodzi do nas pacjent. A jak wiadomo, szybka ulga w boku to możliwości do rozwoju, gdyż reklama metoda polecania jest najlepszym, co człowiek do tej pory wymyślił.
Zdecydowanie przydatne cechy fizjoterapeuty w przypadku pracy z pacjentem to również systematyczność, dokładność, umiejętność pracy w zespole czy pod presją czasu (rzadko, jednak się zdarza) oraz przede wszystkim konsekwentność. Te wszystkie cechy połączone w jedność są w stanie zapewnić ciągłość rehabilitacji, ponieważ pacjentowi czasem może brakować motywacji i to właśnie odpowiednie środki ze strony fizjoterapeuty są w stanie podtrzymać jej wysoki poziom.

Czy warto zostać fizjoterapeutą

Skończyłam/-łem fizjoterapię i co dalej?

Fizjoterapię można studiować zarówno na uczelniach medycznych, uniwersytetach lub na wydziałach stricte związanym z AWF. Wszystko to rzutuje na to, kim jest się po ukończeniu studiów, tzn. ile wiedzy z danych dziedzin posiadamy. Mimo, iż na kierunku można dowiedzieć się wiele o każdej dziedzinie, tj.: kardiologii, pulmonologii czy ortopedii, to nie ma jednej sprecyzowanej specjalizacji, w której wiemy praktycznie wszystko. Co prawda, można zdecydować, z która grupa osób będziemy pracować: pediatria, sportowcy lub geriatria (osoby starsze), jednak wymaga to kontynuacji po studiach, by poszerzać swoje umiejętności z danej dziedziny.

Po ukończeniu studiów fizjoterapeutycznych, napisaniu pracy magisterskiej oraz walki o swój indywidualny numer praktyki fizjoterapeutycznej- prawo do wykonywania zawodu- można pracować praktycznie wszędzie. Mile przyjmą „świeżaków” w szpitalach, przychodniach, gdzie zawsze są potrzebne ręce do pracy. Oczywiście, najlepiej na początku wykonywać staż, który pozwoli przyzwyczaić się do obowiązków i poznać specyfikę pracy w zawodzie, na który tak ciężko się pracowało. Mimo, iż na studiach było dużo praktyki, to ważnym elementem każdego zawodu jest staż.
Bezpośrednio po ukończeniu studiów nie jest możliwe prowadzenie własnej działalności, chyba, ze opiera się ona na realizowaniu zleceń bądź prywatnej praktyki. Aby moc decydować o istotnych zmianach na zleceniu od lekarza, należy pracować w zawodzie pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty co najmniej 3 lata. Po upływie tego czasu można założyć swoją własna działalność i móc odpowiedzialnie realizować zlecenia lekarskie.
Fizjoterapeuci mają również możliwość pracowania w klubach sportowych bądź indywidualnie ze sportowcami. Również domy seniora, domy pomocy społecznej lub oddziały geriatryczne w szpitalach są chętne do przyjęcia osób. Możliwości pracy w zawodzie fizjoterapeuty jest dużo, a zawód jest dopiero w swoim rozkwicie. W zależności od tego, jaki plan na siebie ma fizjoterapeuta, tak jego kariera może się układać.

Fizjoterapia- jak zacząć, gdzie rekrutować?

Fizjoterapia, jako kierunek z rodziny medycznych wpisane ma w swoją specyfikę jedno: nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Dlatego najlepiej jest myśl tę rozwijać już w szkole średniej. Oczywiście nie jest to regułą, jednak fizjoterapeuta powinien posiadać dużo wiedzy, by pacjentowi pomóc, nie zaszkodzić.
Aby proces rekrutacji przebiegał pomyślnie, warto by było, by abiturienci postawili swoje przedmioty na biologię, chemię i matematykę, ponieważ te przedmioty są najczęściej punktowane podczas rekrutacji. Oczywiście, jak wszystko w tym artykule, tak i to, nie jest regułą, gdyż każda uczelnia wyższa rządzi się swoimi prawami. Do procesu rekrutacji najpoważniej podchodzą uczelnie medyczne i AWF, które w swoich zanadrzach mają progi punktowe i egzaminy wstępne, albo sprawdzian możliwości fizycznych. Na uczelnie medyczne próg jest wysoki, a w przypadku rekrutowania na uczelnie wychowania fizycznego testują: pływanie, bieganie oraz pchniecie kulą (siła).
Rekrutując na dany kierunek, warto zastanowić się również, czy chcemy uzyskać jak najwięcej wiedzy praktycznej, czy tylko teoretycznej. Odpowiedź na to pytanie sprawi, ze będziemy wiedzieć czy chcemy kierunek praktyczny czy uniwersytecki (jest taka możliwość wyboru). Fizjoterapia jednak jest nauką, w której praktyka odgrywa nieziemską role w budowaniu umiejętności fizjoterapeutycznych.

Po określeniu wszystkich wymagań interpersonalnych oraz możliwości rekrutacji można stwierdzić, czy są szanse na dostanie się na wymarzony kierunek. I bez różnicy, czy studiujemy z chęci pomocy czy posiadania poważnego zawodu- każdy powód jest dobry, by studiować fizjoterapię.