Ortezy są często wykorzystywane w celu usprawniania funkcjonowania ciała pacjenta po danej chorobie bądź kontuzji. Ich zadaniem jest przede wszystkim odciążanie oraz unieruchamianie objętej uszkodzeniem kończyny. Czym jednak dokładnie taka orteza, w jaki sposób działa i także, w jakich sytuacjach może się nam przydać?
Co to jest orteza?
Orteza, podobnie jak i meble medyczne czy też wszelkie inne narzędzia o podobnym zastosowaniu jest jednym z rodzajów zaopatrzenia ortopedycznego, który może przydać się nam w różnych sytuacjach. Głównym zadaniem ortez jest korekcja oraz stabilizacja kończyny bądź tułowia, w zależności oczywiście od danego rodzaju ortezy. Ortezy stosowane są najczęściej po przebytych urazach czy kontuzjach, na przykład po złamaniach, skręceniach, a także przy chorobach reumatycznych bądź neurologicznych. Wykorzystuje się je również przy korekcji wszelkich wad postawy, a nawet wad wrodzonych. Takie ortezy rzecz jasna, mogą różnić się pomiędzy sobą swoim przeznaczeniem, a także rozmiarem, dzięki czemu można dopasować konkretną ortezę do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jakie są rodzaje ortez?
Jeśli chodzi o podział ortez, warto wiedzieć, iż przede wszystkim można dokonać tego na trzy sposoby. Otóż pierwszym sposobem jest podział ze względu na konstrukcję oraz materiał, z którego dana orteza została wykonana. W ten sposób wyróżnić możemy: sztywne, półsztywne oraz miękkie, czyli elastyczne. Drugi podział uwzględnia funkcję pełnioną przez daną ortezę; wyróżniamy tutaj: kompresyjne, stabilizujące oraz korekcyjne bądź też kompensacyjne. Trzeci podział ortez zakłada z kolei uwzględnienie części ciała, do których ortezy te są przeznaczone, a więc można tu wyróżnić takie jak, chociażby:
– orteza nadgarstka i ręki;
– orteza barku i stawu łokciowego;
– orteza odcinka szyjnego kręgosłupa;
– orteza odcinka piersiowego i kręgosłupa;
– orteza na kolana;
– orteza stawu skokowego.
Kiedy może przydać się orteza i jak ją dopasować?
Tak jak już wcześniej wspomniano, ortezy najczęściej stosowane są po przebytych urazach, takich jak na przykład złamania czy skręcenia, ale również i w przypadku stabilizowania kończyn czy tułowia spowodowanych wynikiem wszelkich wad bądź chorób. Często także zdarza się, iż są one użytkowane po prostu w przypadku przeciążeń ścięgien, czy przy nadwyrężeniu wiązadeł. Nierzadko korzystają z ortez sportowcy, którzy dość często narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Co więcej, mogą przydać się w przypadku chronicznego bólu, czy też stanu zapalnego. Przy dobieraniu ortez warto pamiętać o dokładnych pomiarach okolicy ciała, na której orteza będzie noszona. Powinna ona dobrze przylegać do ciała. Wybór ortez najlepiej jest skonsultować z lekarzem bądź danym specjalistą, który potrafi odpowiednio dobrać ortezę do danego problemu, części ciała, uwzględniając przy tym wykonane pomiary.
Najnowsze komentarze