Każdy mężczyzna chciałby cieszyć się pięknymi, gęstymi włosami do późnych lat swego życia. Niestety, problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy często nawet dwudziestolatków. Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Mimo dostępności na rynku kosmetycznym szerokiej gamy szamponów oraz odżywek dedykowanych do włosów, wielu mężczyzn zaczyna łysieć w bardzo młodym wieku. Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Na niektóre mamy niewielki wpływ, inne z kolei są od nas niezależne.
Hormony, a wypadanie włosów
Burza hormonów w wieku dojrzewania jest zmorą pawie że każdego nastolatka. Wówczas to nie tylko mogą pojawiać się na twarzy nieestetyczne wypryski. W tym okresie młodzi mężczyźni są również narażeni na początkowe łysienie.
Jednym z najbardziej znanych rodzajów jest łysienie androgenowe, którego powodem są męskie hormony płciowe, zwane – androgenami. Dzieje się tak z powodu nadwrażliwości na dihydrotestosteron – DHT, który to jest aktywną formą testosteronu. Dihydrotestosteron jest, aż pięć razy silniejszy od testosteronu i odpowiada w organizmie ludzkim za regulowanie wzrostu włosów. Co prawda jest on produkowany zarówno u kobiet jak i mężczyzn, niemniej tylko u niektórych osób mieszki włosowe wykazują nadwrażliwość na jego wpływ, co kończy się wypadaniem włosów.
Stres, a łysienie w młodym wieku
Stres to niebezpieczne zjawisko, które może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Może on także przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Co więcej stres i związane z nim negatywne emocje mogą prowadzić do trichotillomanii. Jest to zaburzenie charakteryzujące się przymusowym wyrywaniem włosów.
Długotrwałe przebywanie w stresie może również zakłócać prawidłową fizjologię organizmu i w związku z tym zaburzać proces wzrostu włosa, a w następstwie – łysienie telogenowe.
Złe odżywianie – istotna przyczyna łysienia
Warto wiedzieć o tym, że życie w pośpiechu, nieregularnie oraz szybkie spożywanie pokarmu, częste picie kawy, nadmierne spożywanie słodyczy oraz alkoholu mogą być przyczyną łysienia.
Aby zadbać o właściwą kondycję swoich włosów należy spożywać zbilansowane posiłki, które to zapewnią prawidłowe dostarczanie do organizmu niezbędnych składników odżywczych. W szczególności bardzo ważne są wit. A, C,E, z grupy B oraz składniki mineralne tj. cynk, magnez, miedź i kwasy tłuszczowe omega.
Nie można też zapominać o białku, które jest cennym źródłem aminokwasów, a więc składników niezbędnych do prawidłowej budowy włosów.
Wpływ papierosów na wypadanie włosów
Nikotyna w dużym stopniu wpływa na osłabienie włosów i wzmożone łysienie. Powoduje ona obkurczenie się naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszone uwalnianie się tlenu w tkankach. W związku z tym do włosów trafia niewystarczająca ilość substancji odżywczych.
Ponadto negatywnym skutkiem palenia papierosów jest zaburzenie mikrokrążenia skóry. Zjawisko to powoduje uszkodzenie brodawki oraz mieszka włosowego. W efekcie tego włosy stają się osłabione, a często zaczynają również wypadać.
Co zrobić, gdy wypadają włosy?
Jeżeli łysienie ma podłoże hormonalne, wówczas warto czym prędzej udać się do lekarza – endokrynologa w celu zbadania poziomu stężenia hormonów. Co prawda dobór odpowiednich leków nie cofnie procesu łysienia, ale z pewnością go znacznie spowolni.
Ponadto, aby uniknąć wypadania włosów niezbędne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów. Warto też zadbać o odpowiednią dawkę snu oraz wyeliminować wszystkie czynniki stresujące, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów.
Najnowsze komentarze