Gorzka czekolada, będąca najzdrowszą ze wszystkich czekolad, oraz wszystkich słodyczy, to nie tylko wyborny smak, ale i bogactwo przeciwutleniaczy i minerałów – warto wiedzieć, że w gorzkiej czekoladzie, w mniejszych lub większych ilościach, występują wszystkie najważniejsze dla organizmu minerały. Swój unikalny smak i zdrowotne właściwości, gorzka czekolada zawdzięcza wyjątkowo dużej zawartości kakao, uzyskiwanego z surowych nasion kakaowca, będących jednym z największych na świecie źródeł przeciwutleniaczy, związków mających wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie i chroniącym przed wieloma chorobami. W związku ze znikomą zawartością cukru rafinowanego i innych szkodliwych substancji występujących w pozostałych czekoladach, oraz jednocześnie największym wśród czekolad bogactwem węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza, specjaliści uważają gorzką czekoladę za najlepiej przyswajalne, skoncentrowane źródło energii. Ponadto, jedzenie czekolady świetnie poprawia samopoczucie, gdyż podnosi ona poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który jest odpowiedzialny za poczucie satysfakcji, przyjemne pobudzenie i odczuwanie przyjemności.
Składniki i zdrowotne właściwości gorzkiej czekolady
Gorzka czekolada składa się głównie z kakao, uzyskiwanego ze startych nasion kakaowca – w zależności od gatunku, kakao może stanowić 70-99 proc. masy czekolady, choć tańsze czekolady mogą go zawierać znacznie mniej. Gorzka czekolada zawiera także niewielkie ilości witamin: z grupy B, K, PP (niacyny) i kwas pantotenowego, oraz spore ilości minerałów: cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu, selenu, wapnia i żelaza (w szczególności cynku, magnezu, manganu, miedzi i żelaza), a także pokaźne ilości przeciwutleniaczy, a konkretnie flawonoidów (zaliczanych do polifenoli). W czekoladzie znajduję się również teobromina, która łagodzi kaszel skuteczniej, niż popularna kodeina i przy tym nie wywołuje senności. 100 g gorzkiej czekolady (o zawartości kakao 70 proc.) dostarcza około 580 kcal.
Gorzka czekolada jest bogata przede wszystkim w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, oraz chorobami nowotworowymi, a także opóźniających proces starzenia się organizmu, a szczególnie skóry. Spośród zawartych w czekoladzie przeciwutleniaczy, na szczególną uwagę zasługują polifenole, a konkretnie flawonoidy, których gorzka czekolada jest najbogatszym źródłem na świecie – wykazują one potencjalnie korzystne działanie antyalergiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Flawonoidy wykazują wyjątkowo korzystny wpływ na organizm człowieka, chroniąc przed wieloma groźnymi dla zdrowia i życia chorobami, przede wszystkim przed nowotworami przewodu pokarmowego i płuc (pełnią głównie rolę profilaktyczną), oraz miażdżycą (poprzez obniżenie poziomu „złego” cholesterolu), a tym samym przed zawałem serca i udarem mózgu – flawonoidy chronią także przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na skórę i oczy, chroniąc przed chorobami oczu (głównie degeneracją plamki żółtej i tzw. kurzą ślepotą), oraz zapobiegając starzeniu się skóry. Ponadto, flawonoidy wzmacniają odporność, zapobiegając przeziębieniom, grypie i innym infekcjom, oraz uszczelniają naczynia krwionośne, chroniąc je przed uszkodzeniami, oraz atakiem wirusów i bakterii.
Praktycznie wszystkie zdrowotne właściwości gorzkiej czekolady zależą od zawartości kakao, zatem w miarę możliwości, powinno się wybierać jedynie ciemne czekolady o zawartości kakao powyżej 70 proc. – im go więcej, tym lepiej. Mimo, iż regularne spożywanie gorzkiej czekolady ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, to trzeba pamiętać, że jest również bardzo kaloryczna, zatem nie należy przesadzać z jej ilością – jedna tabliczka tygodniowo w zupełności wystarczy.
Najnowsze komentarze