Noszenie okularów to najlepszy sposób, by poprawić ostrość widzenia w przypadku każdej wady wzroku. Dotyczy to również astygmatyzmu, który jest wykrywany często u dzieci i dorosłych. Do jego korekcji służą okulary z cylindrami. Ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy się często nieswojo przez pierwsze dni, jednak to właśnie one są dedykowane do leczenia astygmatyzmu. Co powinno się o nich wiedzieć?
1. Cylinder w okularach – jakie wady wzroku koryguje?
2. Okulary cylindryczne – jak je dobrać?
Cylinder jest używany do korekcji astygmatyzmu, który jest nieregularną krzywizną rogówki oka. Astygmatyzm sprawia, że promienie światła nieprawidłowo załamują się na gałce ocznej z powodu jej nieprawidłowego kształtu. Z pomocą szkieł cylindrycznych promienie świetlne mogą przechodzić do oka poprawnie, co podnosi jakość widzenia.
Cylinder w okularach – jakie wady wzroku koryguje?
Okulary cylindryczne są okularami korekcyjnymi, które mają za zadanie korygować astygmatyzm. Zawierają cylindryczne soczewki, które są w kształcie walca i mają różne wartości dla sfery i cylindra. Sfera jest odpowiedzialna za wyostrzanie obrazu, a cylindry służą do korygowania astygmatyzmu. Okulary cylindryczne mają również wpływ na jakość widzenia w nocy i podczas słonecznych dni. Jedyna wada wzroku, jaką korygują, to astygmatyzm. Wada występuje jednak często wspólnie z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, dlatego dopiero po zastosowaniu szkieł cylindrycznych pacjent zaczyna widzieć prawidłowo. Bez cylindrów ciągle dokucza mu niewyraźne widzenie.
Okulary cylindryczne – jak je dobrać?
Jak dobrać cylinder w okularach? Aby dobrać odpowiedni cylinder w okularach, należy skonsultować się z okulistą. Lekarz okulista oceni wzrok pacjenta za pomocą specjalnych przyrządów i optycznych procedur diagnostycznych. W ten sposób może określić poziom krzywizny rogówki i dobrać odpowiedni cylinder w okularach. Lekarz okulista powinien również wziąć pod uwagę potrzeby, wymagania i możliwości finansowe pacjenta, aby dobrać optymalne okulary dla każdego pacjenta.
W szkle cylindrycznym ostrość widzenia początkowo może wydawać się ciągle nieprawidłowa, gdyż mózg musi przyzwyczaić się do obierania bodźców wzrokowych w nowy sposób. W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć odpowiednie szkła z cierpliwością. Pierwsze dni w okularach mogą być trudne, gdyż szkła cylindryczne różnią się od zwykłych. Promienie światła zbierają się na nich w inny sposób, przez co mogą powodować przejściowe bóle głowy i uczucie uciekania obrazu.
Najnowsze komentarze