Kurzajki to niewielkie zmiany, które najczęściej występują na skórze dłoni i stóp. Ze względu na ich nieestetyczny wygląd, często wywołują skrępowanie u osób dotkniętych tym problemem. Czym są kurzajki i jak skutecznie się ich pozbyć? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w dalszej części artykułu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Czym są kurzajki?
Kurzajka, zwana również brodawką, to grudkowa zmiana skórna. Pojawia się ona na skórze w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki rozprzestrzeniają się na kilka sposobów:
· Podczas bezpośredniego kontaktu z nosicielem wirusa,
· W wyniku dotykania powierzchni, na których znajdują się jego patogeny,
· Drogą płciową (w przypadku niektórych odmian wirusa HPV).
Do największej liczby zakażeń dochodzi w miejscach publicznych, takich jak:
· Sauna,
· Basen,
· Siłownia,
· Szatnia.
Brodawczakiem ludzkim można zarazić się także u fryzjera i w salonie kosmetycznym, jeżeli przybory do wykonywania zabiegów zostały źle zdezynfekowane.
Kurzajki z reguły przyjmują postać szorstkich i twardych grudek, najczęściej o barwie skóry lub szaro- brunatnym zabarwieniu. Nie sposób ich nie zauważyć, gdyż są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Rzadko kiedy bywają dokuczliwe, jednak to ich nieestetyczny wygląd sprawia, że osoby, u których występują, decydują się na ich usunięcie. Wyjątkiem mogą być kurzajki pojawiające się na stopach, utrudniające chodzenie czy też brodawki umiejscowione pod paznokciami. Te ostatnie mogą wywoływać ból.
Jak pozbyć się kurzajek?
Najczęściej kurzajki znikają samoistnie. Przeważnie utrzymują się na ciele od kilku miesięcy do kilku lat, a następnie obumierają. Należy pamiętać jednak o tym, że są zaraźliwe i trzeba zachować szczególną ostrożność, aby się nie rozprzestrzeniały na inne partie ciała lub, żeby nie doszło do zakażenia nimi innych osób. Najskuteczniejszą sposobem, by temu zapobiec, jest pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych. Istnieje na to kilka sposobów:
1. Preparaty do walki z kurzajkami. Ich duży wybór dostępny jest w aptekach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. To stosunkowo niedrogie specyfiki, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezbolesne usunięcie brodawek w zaciszu własnego domu. Spośród wielu propozycji przygotowanych przez producentów, na szczególną uwagę zasługuje Brodacid na kurzajki, o którym więcej można dowiedzieć się pod adresem brodaci.pl. Jest to płyn na skórę, w składzie którego znajdują się skuteczne substancje czynne takie jak kwas mlekowy i kwas salicylowy. Preparat pozwala na samodzielne przeprowadzenie bezinwazyjnej i efektywnej kuracji.
2. Wizyta u dermatologa. To rozwiązanie, na które warto zdecydować się przede wszystkim w celu zweryfikowania, czy dana zmiana skórna jest rzeczywiście kurzajką. Ponadto, sprawdzi się także w sytuacji, gdy domowe sposoby walki z brodawkami zawodzą. Wówczas specjalista może brodawkę usunąć chirurgicznie, wyłyżeczkować, zastosować metodę elektrokoagulacji, krioterapii, a także laserowo usunąć zmianę skórną.
Najnowsze komentarze