Ostropest plamisty często można spotkać na łące. To niepozorna roślina, łudząco podobna do popularnego ostu. Ze względu na jego drogocenne właściwości lecznicze, jest wykorzystywany m.in. jako środek hepatoprotekcyjny. Jakie jeszcze działania wykazują składniki zawarte w ostropeście i jak stosować leki z tą rośliną? Podpowiadamy.
Czym jest i jakie właściwości ma ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to roślina naturalnie występująca na łąkach, ale może być także uprawiana. Owoce ostropestu wykorzystywane są w medycynie, a dzieje się tak ze względu na ich właściwości lecznicze. Przede wszystkim działa antyoksydacyjnie (ze względu na obecność w jego składzie sylimaryny), ale wykazuje również pozytywny wpływ na pracę wątroby i układu trawiennego. Dlatego też zaleca się przyjmowanie go w postaci preparatów takich jak np. Sylimarol na wątrobę. Dodatkowo, działa on również:
· Żółciopędnie,
· Przeciwzapalnie,
· Spazmolitycznie,
· Regeneracyjnie na komórki wątroby,
· Odtruwająco (np. w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym czy w nowotworowej chorobie alkoholowej).
Ponadto, ostropest plamisty obfituje w takie składniki jak:
· Olejki eteryczne i gorycze (wykazują działanie spazmolityczne i wspomagają trawienie),
· Olej zawierający kwas oleinowy, linolowy i palmitynowy (działa antyoksydacyjnie i kardioprotekcyjnie),
· Sterole roślinne (regulują poziom cholesterolu),
· Witaminę E (będącą naturalnym antyoksydantem).
Ze względu na dobroczynne działanie ostropestu, już od stuleci jest on wykorzystywany w medycynie. Dostępny w postaci preparatów takich jak m.in. Sylimarol lek na wątrobę doskonale sprawdzi się w profilaktyce zdrowotnej.
Jak stosować leki z ostropestem plamistym?
Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, leki z ostropestem takie jak Sylimarol działanie wykazują przede wszystkim na wątrobę i układ trawienny. Chronią narażone na uszkodzenie komórki wątroby, a także wspomagają leczenie jej zapalenia i marskości. Ponadto, preparaty z ostropestem plamistym stosuje się również w celu:
· Poprawy łaknienia i trawienia ciężkostrawnych posiłków,
· Ochrony komórek błony śluzowej żołądka,
· Przeciwrodnikowym,
· Rozkurczowym,
· Wspomagającym leczenie onkologiczne.
Ostropest plamisty w postaci leków i suplementów należy przyjmować zgodnie z informacjami zawartymi w ich ulotkach, a także po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Żeby osiągnąć możliwie najlepsze efekt, kuracja powinna trwać nieprzerwanie od 1 do 6 miesięcy.
Gdzie kupić lek z ostropestem plamistym?
Suplementy diety oraz leki, w składzie których znajduje się ostropest plamisty, dostępne są w aptekach. Należy pamiętać jednak o tym, że przed dokonaniem zakupu konkretnego produktu powinno się zapoznać z jego recepturą. Jest to istotne z tego powodu, że poszczególne preparaty mogą różnić się swoim składem, który nie będzie odpowiedni dla każdego. Bardzo dobrą recepturą i wysoką jakością niewątpliwie mogą pochwalić się zioła i suplementy diety Herbapol Poznań, dostępne pod adresem herbapol.poznan.pl. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą.
Najnowsze komentarze