Badanie rezonansem magnetycznym należy do diagnostyki obrazowej. Jest ono wykorzystywane przez lekarzy różnych specjalności do dokładnej oceny tkanek oraz ustalenia lub monitorowania leczenia. Zobacz, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest badaniem, podczas którego wykorzystywane jest pole magnetyczne oraz właściwości cząsteczek wody, budujących ciało człowieka. Urządzenie wysyła fale, które są od nich odbijane, a następnie przechwytywane przez komputer i zamieniane na obraz.
Rezonans magnetyczny pozwala na uwidocznienie tkanek organizmu bez potrzeby użycia promieni rentgenowskich (jak to ma miejsce w przypadku tomografii komputerowej). Dzięki niemu można obejrzeć narządy, które są zasłonięte kośćmi. Można go wykorzystać do oglądanie niemal każdego obszaru ciała (w tym mózgu).
Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego?
Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest podejrzenie zmian chorobowych w tkankach wewnątrz organizmu. Dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości nie tylko w narządach wewnętrznych, ale także naczyniach krwionośnych, nerwach i szpiku kostnym. Badanie to często przeprowadza się u osób, które są skierowane na zabieg chirurgiczny (np. operację zatok przynosowych).
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu badania pacjent powinien zażyć leki, które przyjmuje na stałe (jeżeli lekarz nie zdecyduje inaczej). Warto założyć wygodne ubranie i zrezygnować z biżuterii (i innych metalowych ozdób). Należy zgłosić się do placówki medycznej na umówioną godzinę. Przy sobie trzeba mieć dokument tożsamości oraz skierowanie na badanie (jeżeli jest ono wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia). Konieczne jest poinformowanie osobę wykonującą badanie o wszystkich metalowych elementach w ciele (np. stentach, śrubach w kościach, stymulatorze serca).
Osoby, które wykonują rezonans magnetyczny z kontrastem, muszą wcześniej oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi, a wynik zabrać ze sobą na badanie. Takie badanie jest ważne przez miesiąc od dnia wykonania. Najlepiej jednak zrobić je kilka dni przed rezonansem. O skierowanie można poprosić lekarza pierwszego kontaktu.
Pacjent powinien pozostać na czczo przynajmniej przez 6 godzin, jeżeli będzie u niego przeprowadzany rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Podobne zalecenia dotyczą osób, które zgłaszają się na badanie z kontrastem. Dokładne zalecenia zostaną przekazane przez osobę z personelu medycznego w dniu zapisania się na rezonans magnetyczny.
Gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie można wykonać niemal w każdym większym mieście: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław. Rezonans magnetyczny jest przeprowadzany tylko w określonych placówkach. Ze skierowaniem od lekarza, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest on bezpłatny. Można go wykonać również prywatnie. Cena rezonansu magnetycznego zależy od tego, którą część ciała obejmuje badanie.
Najnowsze komentarze