Letnie dni wiążą się nierzadko z wysokimi temperaturami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza dokuczają nam w czasie snu. Dla osób starszych upalne noce mogą stanowić szczególnie ciężkie wyzwanie, ponieważ zakłócają spokojny wypoczynek i nie pozwalają zasnąć. Zdrowy sen jest jednak ważny dla dobrego samopoczucia na co dzień, dlatego też seniorzy powinni stosować poniżej opisane rozwiązania – pozwolą one zachować regenerujący wypoczynek nawet w najgorętsze dni w ciągu roku.

Odpowiednia temperatura w sypialni

Kluczem do utrzymania spokojnego snu w czasie upałów jest optymalna temperatura powietrza w sypialni. Jak ją jednak uzyskać, kiedy na zewnątrz panują naprawdę wysokie temperatury? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby w sypialni osoby starszej były szczelnie zamknięte okna. Wietrzenie pomieszczenia jest zalecane na późny wieczór, kiedy temperatura powietrza opada. W ten sposób zapobiegniemy przedostaniu się ciepła do sypialni. Oprócz tego warto rozważyć zakup wentylatora czy instalację klimatyzacji. To najbardziej efektywne sposoby na utrzymanie chłodu. Poza tym zapewniają przewiewność, odprowadzając wilgoć i zapobiegając dusznościom w czasie wypoczynku seniora. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie ustawiać nawiewu wentylatora bezpośrednio na łóżko i osobę śpiącą.

Lekka pościel i przewiewny materac

Komfortowy sen osoby starszej podczas letnich nocy to także ten, który uwzględnia lekkie, przewiewne materiały. Aby uniknąć nadmiernej potliwości ciała i przegrzania organizmu, należy wyposażyć się w oddychające pościele i materac zdolny do samodzielnej wentylacji, taki jak SleepMed. Warto rozważyć zakup poszewek np. z bawełny czy lnu. Są to materiały, które skuteczniej odprowadzają wilgoć oraz ciepło niż tworzywa syntetyczne. Co więcej, zapewniają bardziej higieniczny sen, ponieważ są hipoalergiczne, a produkcja pościeli naturalnych nie wiąże się z użyciem szkodliwych związków chemicznych. To istotna kwestia w przypadku osób starszych, które często zmagają się z alergiami czy innymi chorobami układu oddechowego.

Zachowanie stałej rutyny

W czasie upałów seniorzy nie powinni rezygnować ze swojej wieczornej rutyny, która przygotowuje ich do snu i pomaga się zrelaksować. Nawet jeśli temperatura na zewnątrz wciąż jest wysoka, trzymanie się stałej pory wypoczynku pomaga regulować rytm dobowy i zachować bardziej regenerujący sen. Osoby starsze powinny próbować zasnąć i kłaść się do łóżka o tej samej godzinie jak dotychczas. Dzięki utrzymaniu optymalnej temperatury w sypialni i lekkim materiałom sen z pewnością przyjdzie błyskawicznie. Przed wypoczynkiem seniorzy mogą skorzystać z dodatkowych technik relaksacyjnych, które pomogą im się odprężyć, np. z medytacji czy zaparzenia filiżanki melisy.

Osoby starsze w czasie letnich miesięcy mogą posiadać większe trudności z zachowaniem zdrowego i spokojnego snu. Jednakże dbałość o powyższe aspekty powinna pozwolić seniorom nadal cieszyć się jakościowym wypoczynkiem. Pamiętajmy, że głęboki sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia, zwłaszcza w starszym wieku.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł sponsorowany.