Nieprzerwany oraz regenerujący nocny odpoczynek jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowia organizmu. Niestety, wraz z upływem lat trudniej jest oddać się pełnemu relaksowi i odpoczynkowi — dzieje się tak ze względu na uporczywe bóle stawów czy choroby kręgosłupa. Jak więc dobrze dobrać materac, by jego cechy pozytywnie wpłynęły na jakość snu seniorów?

Wysoka elastyczność punktowa

Aby zapewnić osobie starszej komfortowy sen, warto wiedzieć, że wysoka elastyczność punktowa materaca jest niemalże kluczową cechą, która może wpłynąć pozytywnie na ten aspekt życia. Ten element sprawia, że podłoże reaguje na różne naciski w zależności od wagi i kształtu ciała osoby leżącej. W efekcie kręgosłup będzie utrzymany w swojej naturalnej pozycji. Co więcej, dzięki elastyczności punktowej zmniejszy się nacisk na wrażliwe części ciała, a to jest niezwykle ważne dla seniorów, którzy borykają się z bólem kręgosłupa, stawów czy reumatyzmem. Taki materac wspomaga również lepsze krążenie krwi. Już wcześniej wspomniany mniejszy ucisk na określone punkty ciała, sprzyja swobodnemu przepływowi krwi — będzie to korzystne dla osób z problemami krążeniowymi lub skłonnościami do obrzęków. Przynosi to ulgę w bólach i sztywności, co dodatkowo poprawia komfort snu, a także samopoczucie w ciągu dnia.

Średnia twardość materaca

Kolejną cechą, która zapewni seniorowi spokojny sen, jest średnia twardość podłoża. Przede wszystkim jest to bardzo uniwersalny wybór, który będzie odpowiadał różnym potrzebom nawet najbardziej niezdecydowanego seniora. Będzie to także dobre rozwiązanie, jeśli np. małżeństwo starszych osób śpi w jednym łóżku. Taki materac zapewnia kompromis między miękkością a twardością, co sprawia, że jest wygodny dla większości osób. W dodatku średnio twarde podłoże ułatwi seniorowi wstawania z łóżka oraz kładzenie się spać. Jest to szczególnie istotne, dla tych, którzy mają ograniczoną mobilność ze względu na wiek. Taki materac z pewnością zmniejszy ryzyko kontuzji podczas korzystania z łóżka.

Właściwości przeciwodleżynowe

Odleżyny to głębokie rany, które pojawiają się w wyniku długotrwałego ucisku na tkanki, prowadząc do ich niedotlenienia. Narażone są na nie osoby, które dużo czasu leżą w łóżku — często są to seniorzy, którzy ze względu na swój podeszły wiek większość dnia spędzają w jednej pozycji. W materacach przeciwodleżynowych stosuje się technikę zmiennociśnieniową, która sprawia, że tkanki chorego są stale pobudzane i dochodzi do nich powietrze. W związku z tym zapobiega to ciągłemu uciskowi na jednym obszarze. Warto wiedzieć, że taki produkt powinien posiadać odpowiedni ochraniacz wykonany z włókien, które skutecznie odprowadzają wilgoć oraz umożliwiają pranie w wysokich temperaturach. Ze względu na to, że materac przeciwodleżynowy jest użytkowany non stop, pokrowiec powinien być także antybakteryjny, co pomoże w zapobieganiu rozwojowi grzybów i bakterii.

Regenerujący sen jest niezwykle ważny dla zdrowia seniora. Niestety, wraz z upływem lat w naszym ciele zachodzi coraz więcej zmian, które skutecznie uniemożliwiają nam wysypianie się. Warto więc wiedzieć, jak dobrać materac, aby jego cechy pozytywnie wpłynęły na jakość snu starszych osób.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.