Zastanawiasz się, kiedy jest dobry moment żeby udać się do ortodonty? Nie wiesz, jak wygląda konsultacja u tego specjalisty i czy to dla Ciebie? Przekonaj się, w jakich sytuacjach warto odwiedzić ortodontę!

Kiedy odwiedzić ortodontę?

Pierwsza wizyta u ortodonty powinna mieć miejsce w wieku dziecięcym. Sensowne powody aby odwiedzić tego specjalistę to m.in. aspekty związane z okolicą twarzy (asymetria twarzy) lub specyficzne zachowania – zgrzytanie zębami, chrapanie czy spanie z otwartą buzią. Wymienione czynniki mogą być skutkiem nieprawidłowego ustawienia zębów. Wiek dziecięcy to czas, w którym zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe, które mają nieco inną wielkość i kształt. Ortodonta powinien skontrolować czy nowe zęby pojawiające się u dziecka mają wystarczającą ilość miejsca, żeby mogły wyrosnąć prosto. Jeśli jesteś rodzicem – wiedz, że najlepiej żeby dziecko pierwszy raz odwiedziło ortodontę przed ukończeniem 7. roku życia. Jeśli jesteś dorosły, ale ominęła Cię wizyta u ortodonty jako dziecko – pamiętaj, że na leczenie ortodontyczne nie jest za późno. 

Pierwsza wizyta u ortodonty – po co?

Ortodontę odwiedzają najczęściej osoby, które mają nieprawidłowo ustawione zęby. Dla wielu jest to tylko i wyłącznie kwestia estetyki i spełnienia marzenia o hollywoodzkim uśmiechu. Niewłaściwe ustawienie zębów w jamie ustnej to coś więcej niż sam wygląd. Zobacz, jakie są inne możliwe konsekwencje wad zgryzu: 

  • zwiększona podatność na choroby uzębienia, 
  • ucisk na nerwy, 
  • zaburzenia pracy stawu żuchwowo-skroniowego, 
  • szumy uszne. 

Krzywy zgryz może powodować wiele problemów laryngologicznych lub neurologicznych. Po wykryciu pewnych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu powinno się szybko udać po poradę do doświadczonego specjalisty. Tym bardziej, nie zwlekaj z odwiedzeniem ortodonty, jeśli inny lekarz zalecił u niego kontrolę. Przeprowadzenie wywiadu medycznego i rozmowa o współistniejących dolegliwościach nie zawsze oznacza, że konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. 

Leczenie ortodontyczne – przebieg 

Obawiasz się, że proces leczenia będzie długi, a wygląd aparatu mocno wpłynie na Twój wygląd? Ten etap w ortodoncji już minął. Do wyprostowania zębów można zastosować różne opcje:

  • tradycyjne aparaty ortodontyczne (widoczne, metalowe zamki),
  • nowoczesne aparaty ceramiczne (mniej widoczne, estetyczne),
  • nakładki Nuvola Aligner (przezroczyste).

Wybór takich rozwiązań oferuje klinika Piosik Stomatologia zlokalizowana w Poznaniu. Nie musisz przejmować się już dziś, który sposób leczenia ortodontycznego będzie odpowiedni. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci sprecyzować najlepszą metodę. Taka decyzja zależy zwykle od: 

  • wielkości wady zgryzu,
  • preferencji estetycznych co do wyglądu aparatu,
  • możliwości budżetowych.

Wizyta u ortodonty 

Jesteś osobą dorosłą i nie wiesz jak wygląda wizyta u ortodonty? Kontrola stanu uzębienia u tego lekarza nie zawsze oznacza, że konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia. Zupełnie inaczej mają się sprawy jeśli cierpisz na różne dolegliwości związane z nieprawidłową wadą zgryzu, a inaczej jeśli interesują Cię tylko i wyłącznie kwestie estetyki Twojego uśmiechu. Jeśli leczenie ortodontyczne okaże się niezbędne – nie ma czym się martwić. Skorzystaj z porady profesjonalnych specjalistów i wybierz aparat, który może stać się Twoją nową ozdobą!