Pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki w domu jest w stanie docenić każdy chory oraz jego bliscy. Często po zakończeniu pobytu w szpitalu, po operacji czy w czasie radzenia sobie z chorobą potrzebna jest pielęgniarka środowiskowa. Dla pacjenta, który jest ubezpieczony, taka pomoc jest nieodpłatna, nie musi on dopłacać do każdej takiej wizyty, wszelkie koszty powinny być pokryte ze środków NFZ.

Komu potrzebna jest pomoc pielęgniarki środowiskowej?

O pielęgniarce środowiskowej przypomina sobie każdy pacjent, który musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Nierzadko trzeba przejść kurację, gdzie leki podaje się dożylnie, trzeba założyć cewnik, zmienić opatrunek, zdjąć szwy, wykonać inhalacje, wlewy doodbytnicze, dobrać sposób karmienia do pacjenta, zadań, jakie wykonuje pielęgniarka środowiskowa, jest wiele, mogą być one bardzo różnorodne.

Taka pomoc potrzebna jest zarówno osobom młodym, jak i starszym, niepełnosprawnym, osobom chorującym na różne często zagrażające życiu choroby, jak na przykład nowotwory. Najczęściej z usług takiej osoby korzystają seniorzy, zmagają się oni bowiem z wieloma chorobami przewlekłymi, często trudno im jest zająć się swoim zdrowiem bez pomocy personelu medycznego.

Co może zaoferować pielęgniarka środowiskowa?

Dobrze wykwalifikowana pielęgniarka mająca wiedzę medyczną i odpowiednie doświadczenie to niemała pomoc przy pacjencie. Takie wizyty domowe jest w stanie docenić każdy, kto musi na co dzień opiekować się pacjentem leżącym w łóżku. Świadczy ona usługi: pielęgnacyjne, lecznicze, usprawniające, socjalno-bytowe.

Myśląc o pielęgniarce środowiskowej, często myśli się szczególnie o pomocy przy podawaniu leków różnymi drogami i technikami, jednak okazuje się, że taka osoba może zaoferować znacznie więcej niż to. Przede wszystkim zajmuje się pielęgnacją osób niepełnosprawnych, unieruchomionych w łóżku czy na wózku inwalidzkim. Ponadto nie należy zapominać, że pomaga w rehabilitacji, wykonuje różnego typu masaże lecznicze. Współdziała też z różnymi instytucjami zarówno medycznymi, jak i urzędami.

Czy trudno jest uzyskać pomoc takiej osoby?

Przyznanie pomocy pielęgniarki środowiskowej nie jest trudne. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w swojej przychodni i powiadomić swojego lekarza pierwszego kontaktu o tym zamiarze. Taki wniosek nie musi być wypełniany przez chorego. Często zdrowie nie pozwala załatwić takiej sprawy osobiście, wówczas rodzina może sporządzić go za pacjenta, który potrzebuje pomocy pielęgniarskiej w domu.

Usługi mogą być tymczasowe, na przykład po wypadku, w czasie rehabilitacji lub może to być pomoc długoterminowa na przykład w przypadku raka czy choroby przewlekłej. Często seniorzy wymagają takiej specjalistycznej opieki już do końca swojego życia, dlatego warto wybrać osobę kompetentną, komunikatywną i empatyczną, tak żeby te wizyty były dla takiego pacjenta przyjemne. Warto pamiętać, że można zmienić pielęgniarkę, w przypadku, gdy taka osoba i jej pomoc są niewystarczające.