Ostatnie dwa lata były ogromnym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa, bowiem ludzie na całym świecie borykali się z niebezpiecznym dla zdrowia i życia wirusem Sars-CoV2. Testy na COVID początkowo wiązały się ze stresem i niepewnością, z czasem stały sie naszą codziennością. Niestety wiele zakażeń szczególnie wśród osób starszych i bardziej obciążonych kończyły się zgonem, szczególnie na początku pandemii, gdy choroba ta wiązała się z wieloma niewiadomymi. Pierwsze fale zakażeń z uwagi na zjadliwość wirusa to czas pełen wyzwań dla medyków oraz dla cywili. Okres izolacji, testy antygenowe i PCR na każdym naszym kroku, ciągły strach przed nieznaną chorobą znacznie odbiły się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Obecnie udało nam się przezwyciężyć najtrudniejsze momenty pandemii, obecnie spotykamy się z mniejszą ilością zakażeń, a samo zachorowanie przebiega dużo łagodniej przymonina bowiem standardowe przeziębienie. Nadal jednak musimy zachować czujność, gdyż covid19 nie opuścił nas całkowicie.
Testy na koronawirusa.
Przez te kilkanaście miesięcy niemal każdy z nas miał styczność z procedurą testowania w kierunku zakażenia wirusem Sars-CoV2. Wśród testów możemy wymienić testy antygenowe oraz testy PCR. Różnią się one sposobem wykonania oraz czułością, jednak w obu przypadkach uzyskamy wynik pozytywny u osób w aktywnej fazie choroby. Testy na covid wykonywane były na zlecenie lekarza u osób objawowych oraz komercyjnie przed podróżami oraz wyjazdami. Każdy test wymazowy na COVID-19 pobierany był z nosogardła, w zależności od wytycznych producentów testów różniły się jednak metody pobierania materiału. Test z nosa antygenowy polegał na pobraniu materiału z nosogardła przez nos – był on zatem dość nieprzyjemnym rodzajem testu. Test wymazowy PCR pobierany był zarówno z nosa, jak i z gardła – pozwolało to na uzyskanie większej ilości materiału do badań, był on również przyjemniejszy dla badanego. Oba testy różniły się również czasem oczekiwania na wynik – antygenowy test z nosa powalał na uzyskanie wyniku w ciągu 15 minut – był to bowiem szybki test w kierunku zakażenia wirusem Sars-Cov2. Testy PCR wymagały odpowiedniego opracowania w laboratorium, zatem uzyskanie wyniku zajmowało nawet do kilku godzin.
Gdzie wykonań test w kierunku zakażenia wirusem Sars-Cov2?
Obecnie dostępność testów została znacznie ograniczona. Istnieje możliwość wykonania testów w punktach komercyjnych w własnym zakresie finansowym. Koszt testy entygenowego wynosi około 100zł, zaś testu PCR około 270zł – ceny w zależności od lokalizacji oraz firmy. Mamy możliwość zakupienia testów antygenowych do wykonania w warunkach domowych – znajdziemy je w aptekach oraz sklepach. Warto pamiętać o tym, że obecnie odeszliśmy od oficjalnej izolacji i kwarantanny, dlatego każda osoba, która jest świadoma swojego zakażenia wirusem powinna na własną rękę odizolować się od innych osób. Dzięki temu uchronimy naszych bliskich przed kontaktem z wirusem oraz przed zakażeniem. Mimo, iż wirus stał się łagodniejszy, nie zawsze mamy pewność, iż nasi bliscy przejdą zakażenie w sposób łagodny.
Najnowsze komentarze