Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Dotyka ono głównie młode osoby w okresie dojrzewania. Co na trądzik? To pytanie często słyszą farmaceuci. Czy jest skuteczna metoda w walce z zaskórnikami? Sprawdź to!
Zmiany skórne o charakterze wyprysków, grudek lub krost mogą mieć wiele przyczyn. Dla osoby zmagającej się z tego typu problemem skórnym, jest to duży dyskomfort, nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny. Pomocą może okazać się wizyta u dermatologa – dowiesz się, co jest najlepsze na trądzik i jakich błędów unikać podczas codziennej pielęgnacji.
Trądzik – co to jest?
Trądzik choroba przewlekła gruczołów włosowo-łojowych, zaburzająca ich pracę. Stan ten doprowadza do nadmiernego wytwarzania łojotoku, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych na skórze. W powstawaniu zmian chorobowych istotną rolę odgrywają także czynniki genetyczne. Odpowiedź na pytanie, co na trądzik okaże się skuteczne, będzie możliwa po właściwym rozpoznaniu przyczyn występowania tego przykrego schorzenia skóry.
Przyczyny trądziku
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje trądzik. Jedną z możliwych przyczyn trądziku są zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej. Mowa o androgenach – hormonach płciowych, które kontrolują proces wydzielania sebum. Jeżeli są produkowane w nadmiernych ilościach, fakt ten może mieć wpływ na zwiększenie łojotoku.
Oprócz czynników biologicznych i genetycznych na powstanie trądziku wpływ mają także:
- niewłaściwa dieta – osoby z cerą trądzikową powinny unikać nabiału, czekolady, ostrych przypraw;
- nieodpowiednia pielęgnacja – używanie kosmetyków na bazie alkoholu, które wysuszają skórę, doprowadzając tym samym do powstania podrażnień;
- zanieczyszczone powietrze.
Rodzaje trądziku
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się trądziku, trzeba najpierw poznać jego źródła. Problem mogą wywoływać różne czynniki, dlatego mówimy o kilku rodzajach trądziku. Objawy są zazwyczaj zbliżone do siebie, ale sam przebieg tworzenia się zmian skórnych wygląda nieco inaczej. Wyróżniamy zatem:
- trądzik młodzieńczy – pojawia się w okresie dojrzewania i trwa zwykle przez kilka lat, ale najczęściej ustępuje samoczynnie. Po zmianach skórnych mogą pozostać nieestetyczne wgłębienia. Dominują tutaj głównie zaskórniki i grudki, pojawiające się na twarzy i plecach;
- trądzik ropowiczy – charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych, które są bolesne. Gojenie trwa długo i odbywa się poprzez bliznowacenie;
- trądzik skupiony – występuje głównie u mężczyzn i objawia się występowaniem zaskórników, a także torbieli ropnych w okolicach pach i pośladków;
- trądzik bliznowcowy – w okolicy wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce, czyli przerośnięte, zgrubiałe blizny;
- trądzik z objawami ogólnymi i ostrym przebiegiem – występuje u młodych mężczyzn. Oprócz wykwitów na twarzy do możliwych reakcji organizmu należą też gorączka, wysokie OB oraz bóle stawowe.
Co na trądzik? Sposoby leczenia
Jeżeli zmiany skórne są bardzo nasilone, warto abyś skonsultował je z dermatologiem. Lekarz wyjaśni, jak pozbyć się trądziku i zaproponuje właściwe leczenie. Niekiedy wystarczy wdrożyć leczenie zewnętrzne w postaci maści przeciwzapalnych z dodatkiem mentolu i kwasu salicylowego. W cięższych przypadkach specjalista może przepisać leki doustne – najczęściej są to antybiotyki oraz witaminy o działaniu przeciwłojotokowym.
Pamiętaj, że zmian skórnych nie wolno podrażniać poprzez próbę wyciskania zaskórników lub rozdrapywania krostek. Pierwszym krokiem do zredukowania stanu zapalnego skóry jest wyeliminowanie czynników, które mogą go wywoływać. Musisz zatem zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o prawidłową higienę cery z problemami.
Najnowsze komentarze