Zapalenie pęcherza nie należy do przyjemnych i odbiera komfort codziennego funkcjonowania. Są jednak sposoby, aby je leczyć i poza pewnymi zmianami w trybie życia są to także leki na zapalenie pęcherza. Jakie dokładnie są to preparaty? W jaki sposób należy je stosować, aby było to bezpieczne? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Rodzaje leków na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza spowodowane jest różnymi czynnikami i może mieć różne nasilenie. Stąd też gama preparatów stosowanych do łagodzenia objawów okazuje się być naprawdę szeroka. Leki na zapalenie pęcherza to m.in.
- antybiotyki wdrażane w sytuacji, gdy infekcja ma podłoże bakteryjne. Co istotne, antybiotyki powinny być stosowane przez cały okres kuracji,
- leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, pomagające łagodzić objawy takie jak pieczenie oraz ból. Przykładem jest ibuprofen (działa zarówno przeciwzapalnie, jak i przeciwbólowo), a także paracetamol (tylko przeciwbólowy). Leki z obydwoma składnikami są dostępne w aptekach bez recepty,
- leki ziołowe z arbutyną z liści borówki brusznicy,
- suplementy diety wspierające leczenie, zawierające np. probiotyki budujące zdrową równowagę mikroflory jelitowej i układu moczowego. Takie preparaty mogą być zalecane również wtedy, gdy infekcje mają charakter nawracający.
W jaki sposób stosować leki na zapalenie pęcherza?
Należy mieć na uwadze, że konkretny lek powinien być wdrażany w zależności od wytycznych lekarza oraz rodzaju i nasilenia infekcji pęcherza. Ważne jest więc przestrzeganie zaleceń oraz dokładne zapoznanie się z ulotką preparatu przed jego zastosowaniem, w celu uzyskania pełnej informacji na temat dawkowania, skutków ubocznych i przeciwwskazań.
Jak dodatkowo wspominaliśmy wcześniej, preparaty takie jak antybiotyki należy stosować w pełnym cyklu leczenia i to nawet wtedy, jeśli objawy ustąpią wcześniej. W trakcie ich przyjmowania warto sięgnąć także po doustne probiotyki, które pozwolą szybciej odbudować florę bakteryjną jelit.
Jak długo trwa zapalenie pęcherza?
Istotną kwestią jest też to, jak długo może trwać pełna kuracja. W przypadku epizodu ostrego może być to nawet do dwóch tygodni, o ile infekcja jest w odpowiedni sposób leczona (jeśli nie, to okres ten jest nierzadko jeszcze dłuższy lub też problem szybko powraca).
Jeszcze dłużej będzie to w przypadku przewlekłego zapalenia pęcherza. Zazwyczaj okres jego trwania przekracza 6 tygodni i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wówczas trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza, który będzie prowadził leczenie.
Jak uniknąć nawrotów zapalenia pęcherza?
Wiemy już, jakie są leki na zapalenia pęcherza oraz o czym pamiętać podczas ich stosowania. Co jednak zrobić, aby w przyszłości unikać takich problemów?
Istotne znaczenie ma przede wszystkim prawidłowa higiena osobista. Po każdej defekacji należy przemyć okolice intymne od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do okolic narządów płciowych. Zaleca się również codzienne mycie okolic intymnych tylko wodą lub razem z delikatnym mydłem o odpowiednim pH. Tym samym najlepiej unikać silnych detergentów lub zapachowych produktów higienicznych, które mogą podrażniać okolice intymne.
Szczególne środki ostrożności muszą być dodatkowo zachowane podczas korzystania z publicznych toalet, które stanowią siedlisko bakterii. Należy uważać także na basenach i publicznych kąpieliskach, zwłaszcza po niedawno przebytej infekcji.
Leki na zapalenie pęcherza są dostępne zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i online. W przypadku infekcji pomogą skrócić okres jej trwania, dlatego należy stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, a także lekarza oraz farmaceuty.
Najnowsze komentarze