Zgaga jest problemem, z którym przynajmniej raz w życiu spotkał się każdy z nas. Nieprzyjemne uczucie podchodzenia treści żołądkowej do gardła powoduje nie tylko dyskomfort, ale też podrażnia błonę śluzową przełyku, powodują nieprzyjemne objawy. Co zrobić, by raz na zawsze rozwiązać problem ze zgagą?
Jakie są przyczyny zgagi?
Zgaga jest jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który powoduje cofanie się soków żołądkowych do przełyku, w efekcie czego doświadczamy nieprzyjemnego uczucia pieczenia. Dotyczy ona zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Częstą jej przyczyną jest nieprawidłowe działanie zwieracza przełyku, który na skutek niedomykania, powoduje zarzucanie treści żołądkowej do gardła.
Na zgagę najczęściej cierpią osoby:
- cierpiące na niestrawność,
- nadużywające leków, np. antybiotyków,
- z przepukliną rozworu przełykowego,
- z chorobą żołądka,
- cierpiące na zaburzenia natury psychicznej,
- stosujące niezdrową, zbyt tłustą dietę,
- nadużywające alkoholu.
Szybką ulgę w takich dolegliwościach przynoszą preparaty dostępne bez recepty. Należy do nich np. Esoxx One, który zmniejsza ilość kwasu żołądkowego i szybko łagodzi uczucie pieczenia w przełyku i za mostkiem. W przypadku, gdy problemy z refluksem występują na skutek chorób organicznych, ich leczenie przyczyni się do całkowitego ustąpienia objawów. To samo tyczy się wszelkich błędów dietetycznych, które mogą nasilać dolegliwości. Zmiana diety spowoduje w takiej sytuacji redukcję pieczenia.
Jak pozbyć się zgagi?
Jednym z najszybszych sposobów walki ze zgagą jest zastosowanie środków farmakologicznych. Charakteryzują się one szybkim działaniem i kupić je można bez recepty. Chcąc poznać zasadę działania takich preparatów warto odwiedzić stronę producenta wiodącego preparatu na zgagę www.esoxxone.pl.
Refluks jest problemem, który ma tendencję do nawracania szczególnie w porze jesiennej i wczesną wiosną. Aby zminimalizować ryzyko jej występowania, należy ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz napojów gazowanych. Ważna jest też odpowiednia kultura jedzenia, która zakłada niespożywanie ciężkostrawnych posiłków przed snem. Warto zachować przerwę pomiędzy kolacją a spaniem, która powinna wynosić około 2 godzin.
Jak objawia się zgaga?
Jednym z głównych objawów zgagi jest silne pieczenie w przełyku oraz ból w klatce piersiowej, który pojawia się za mostkiem. Refluks charakteryzuje się piekącym bólem, któremu często towarzyszy tzw. puste odbijanie. Objawy nasilają się po obfitym posiłku oraz w pozycji leżącej. Nieleczona zgaga może przyczyniać się do powstania chrypki oraz suchego kaszlu.
Warto jednak zaznaczyć, że bóle w klatce piersiowej są jednym z głównych objawów zawału serca. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ból pochodzi od problemów żołądkowych, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak szybko się jej pozbyć?
Zgaga często leczy się dobrze lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. W niektórych sytuacjach pomimo ich stosowania i wprowadzenia zmian w diecie, dolegliwości nie ustają lub przybierają jeszcze większą siłę. Co zrobić w takiej sytuacji?
Warto wybrać się do gastroenterologa, lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii lekarz dokładnie ogląda żołądek, a w razie potrzeby może pobrać wycinki, które umożliwiają wykluczenie zakażenia Helicobacter pylori.
Zgaga jest dolegliwością, która dostarcza nam mało przyjemnych dolegliwości. Wykonanie niezbędnych badań i leczenie z wykorzystaniem dobrych preparatów na zgagę pozwala dość szybko pozbyć się tego problemu z naszego życia.
Najnowsze komentarze