Zgaga to nic innego jak nieprzyjemne uczucie pieczenia lub gorąca w przełyku, na które cierpi wiele osób. Nie należy jej jednak bagatelizować, ponieważ może ona być symptomem refluksu żołądkowo-przełykowego, a ten w wielu przypadkach prowadzi do poważniejszych schorzeń.
Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi
Główną przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to zaburzenie funkcji przełyku, za którą odpowiedzialny jest zwieracz. Uczucie pieczenia w gardle jest spowodowane niskim współczynnikiem pH. Ścianki przełyku w przeciwieństwie do ścianek żołądka nie są przystosowane do tak kwaśnego środowiska, co powoduje powstawanie bólu.
Przyczyny nasilania się uczucia pieczenia:
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- napięcia nerwowe,
- wyczerpanie psychiczne i fizyczne.
Dolegliwość ta jest często bardzo uciążliwa, dlatego w większości przypadków potrzebna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze nam odpowiedni lek na zgagę. Ważne jest, aby, nie stosować domowych sposobów, ponieważ przy braku nadzoru specjalisty i profesjonalnych leków, możemy sobie jedynie zaszkodzić.
Kto najczęściej skarży się na refluks?
Na tę dolegliwość skarżą się przede wszystkim osoby z przepukliną przełykową, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, po resekcji żołądka, w chorobach dróg żółciowych, w okresie ciąży oraz osoby cierpiące na niestrawność lub zaburzenia psychonerwicowe. Na zgagę mogą cierpieć także osoby, które zażywają na czczo leki zawierające kwas ascetylosalicylowy oraz antybiotyki.
Dobrą opcją na złagodzenie objawów są saszetki na refluks. Jest to wygodniejsza forma przyjmowania leków na zgagę, która w skuteczny sposób walczy z dolegliwościami. Stosowanie tego typu produktów chroni nasz przełyk przed negatywnym wpływem tego zjawiska.
Typowe objawy refluksu
Najczęściej objawy pojawiają się zaraz po zjedzeniu posiłku lub podczas nagłej zmiany pozycji ciała. Osoby przychodzące do specjalistów skarżą się przede wszystkim na
pieczenie w gardle i przełyku, kwaśny smak w ustach, uporczywą czkawkę, kwaśne odbijanie po posiłku, a także pieczenie i bóle za mostkiem, które nasilają się przy pochyleniu i dźwiganiu.
Wyżej wymienione objawy utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Polecamy poszukać odpowiedniego rozwiązania problemu u specjalistów, którzy doradzą nam jakie leki będą najlepsze na zgagę.
Jak zapobiegać nieprzyjemnemu uczuciu pieczenia?
Istnieje wiele różnych sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi. Przede wszystkim należy prawidłowo i umiarkowanie się odżywiać, czyli jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Warto także pić niegazowaną wodę przed posiłkiem oraz ograniczyć spożywanie tłuszczy i napojów gazowanych.
Często pomaga też zażywanie środków ułatwiających trawienie takich jak mięta czy dziurawiec oraz rzucenie palenia.
Zgaga jest dolegliwością powszechną bez względu na wiek czy płeć. Jednakże niezależnie od tego czy jest dla nas lekkim dyskomfortem, czy bardzo nam dokucza, warto skonsultować się z lekarzem. Przy zapobieganiu ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, który uchroni nas przed zgagą lub refluksem.
Najnowsze komentarze