Zielona kawa, sprzedawana jako cudowny środek na odchudzanie, bije rekordy popularności na całym świecie, choć dietetycy i specjaliści zgodnie twierdzą, że odchudzić może jedynie portfel. Zielona kawa to w rzeczywistości nic innego, jak zwykła czarna kawa, tyle, że z niepalonych surowych ziaren kawowca – skład chemiczny kawy czarnej i ekstraktu z kawy zielonej praktycznie się od siebie nie różni, a ewentualne różnice nie mają wpływu na spadek masy ciała – a przynajmniej do tej pory tego nie udowodniono, choć doktor Oz, główny orędownik zielonej kawy, twierdzi inaczej, powołując się na przeprowadzone przez siebie badania. Jednak według specjalistów z dziedziny dietetyki i farmacji, rzekome badania, które miały potwierdzić odchudzające właściwości zielonej kawy, to najogólniej mówiąc bzdury.

Składniki i właściwości zielonej kawy

Według producentów zielonej kawy, jednym z argumentów przemawiających za jej wspaniałymi właściwościami jest bogactwo antyoksydantów, takich jak kwas chlorogenowy, który oprócz tego, że jest silnym przeciwutleniaczem i może hamować rozwój różnych schorzeń, to obniża również wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym – powoduje to, że organizm zaczyna czerpać energię z zapasów, czyli z nagromadzonej tkanki tłuszczowej – efekt ten podobno potęguje kofeina. Dietetycy twierdzą jednak, że choć ekstrakt z zielonej kawy pozytywnie wpływa na organizm poprzez stabilizację poziomu cukrów w organizmie, to jednak ma znikomy wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym na odchudzanie.

Należy zaznaczyć, że kwas chlorogenowy i kofeina występują w podobnej ilości zarówno w zielonej, jak i czarnej kawie, zatem zielona kawa niczym się nie różni od kawy czarnej – chyba, że wyższą ceną.

Wnioski

Choć obecne w zielonej kawie kofeina i kwas chlorogenowy, przyśpieszają metabolizm i mają pozytywny wpływ na organizm, to stosowane ich bez odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń, nie przyniosą zadowalających efektów i oczekiwanego spadku masy ciała. Według specjalistów, cudowne preparaty na odchudzanie nie istnieją, a przynajmniej na razie. Zieloną kawę należy zatem traktować wyłącznie jako suplement i stosować razem z dietą i ćwiczeniami.