Niewłaściwy poziom cholesterolu we krwi spowodowany jest zazwyczaj niewłaściwym sposobem odżywiania. Utrzymujący się przez dłuższy okres podwyższony poziom cholesterolu może niekorzystnie wpływać na organizm. Warto dlatego zapoznać się z ziołami na jego zmniejszenie.

Cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak zbyt duże jego ilości w organizmie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i powikłań, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca oraz udar mózgu.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest substancją tłuszczową obecną we wszystkich komórkach a także we krwi. Stanowi on składnik błon komórkowych, niektórych hormonów, witaminy D oraz kwasów żółciowych.  Cholesterol, podobnie jak inne tłuszcze, nie rozpuszcza się we krwi i jest transportowany w cząstkach zwanych lipoproteinami, które są zbudowane z białek i tłuszczów. Wyróżnia się lipoproteiny o dużej gęstości – HDL określane jako „dobry” cholesterol oraz lipoproteiny o małej gęstości – LDL znane jako „zły” cholesterol.
Na poziom cholesterolu wpływa wiele czynników, w szczególności aktywność fizyczna oraz jej częstotliwość a także nawyki żywieniowe. Wszelkiego rodzaju zaburzenia metabolizmu lipidów może spowodować rozwój wielu chorób. Tym samym warto zadbać o prawidłową ilość cholesterolu w organizmie a w przypadku niewłaściwego poziomu stosować zioła na cholesterol.

Jakie zioła na obniżenie cholesterolu?

Na obniżenie poziomu cholesterolu świetnie działają znane i stosowane od wieków zioła. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z tą dolegliwością lub problemami z układem krążenia. Ziołowa kuracja jest w szczególności bezpieczna dla żołądka i wątroby. Skuteczne zioła na cholesterol to:
1. Lucerna siewna
Lucerna siewna stanowi źródło saponin, które mają zdolność łączenia się z cząsteczkami cholesterolu. Przekłada się to mniejsze wchłanianie frakcji LDL w jelitach. Dzięki temu zostaje ona usunięta z organizmu. Właściwości obniżające cholesterol ma proszek z nasion lucerny. Korzenie rośliny zawierają saponiny triterpenowe, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
2. Kozieradka pospolita
Dzięki zawartości witaminy C, tiaminy, niacyny, kwasu foliowego oraz minerałów takich jak: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, sód, cynk roślina ta wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Zmiażdżone nasiona kozieradki skutecznie obniżają poziom frakcji LDL. Dodatkowo nasilają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie. Ponadto saponiny opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych i tym samym zmniejsza się ryzyko chorób serca.
3. Czosnek pospolity
Czosnek pospolity jest naturalnym antybiotykiem, który zapobiega rozwojowi bakterii, zwalcza infekcje wirusowe oraz obniża ciśnienie krwi. Jest to źródło minerałów  takich jak potas, magnez, wapń, aminokwasów, witamin z grupy B, a także związków flawonoidowych. Dzięki obecności saponin steroidowych i allicyny, czosnek skutecznie obniża poziom cholesterolu.
4. Mniszek lekarski
Mniszek lekarski zawiera witaminy C, D, A, flawonoidy, garbniki oraz minerały takie jak potas, magnez, żelazo oraz krzem. Ze względu na obecność związków triterpenowych, mniszek lekarski wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Dzięki tym substancjom mniszek obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Napary i soki, które obniżają cholesterol przyrządza się z liści, kwiatów oraz korzeni. Dodatkowo ma działanie oczyszczające.
5. Karczoch zwyczajny
Karczoch zwyczajny jest to ziele, które zawiera przede wszystkim pochodne kwasu dwukawowochinowego, które oddziałują na wysoki cholesterol. Liście rośliny zawierają kwasy fenolowe, z których powstaje cynaryna. Substancja ta hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie oraz wspomaga jego przemianę do kwasów żółciowych. Wiąże się to z obniżeniem poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Te niepozorne rośliny mają ogromną moc, skuteczną w walce ze „złym” cholesterolem LDL i wieloma schorzeniami. Zioła na cholesterol najlepiej przyjmować w formie ziołowych herbatek.

Zioła na cholesterol są doskonałą bronią w walce o zdrowie. Zanim jednak zaczniemy stosować mieszanki ziołowe lub preparaty zawierające pojedyncze rośliny, warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy upewnić się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do ich przyjmowania.